Dlouhá léta jsem cvičila pouze pilates. Jógu jsem brala jako nebezpečné krkolomné pozice, ve kterých se „visí“ neuvěřitelně dlouhou dobu. Také mi přišlo zvláštní, že na konci se deset minut jen tak leží a nic se neděje. 😊
Cvičila jsem zdravotní směr pilates, takže
Jenže výsledkem bylo, že jsem se téměř bála pohnout, protože za každou rotací jsem viděla výhřez ploténky a u každého záklonu přetížená bedra. Připadala jsem si až příliš zatnutá ve svém správném držení těla.
Postupně jsem začala hledat inspiraci do svých lekcí i v jiných pomalých formách cvičení. Začala jsem cvičit powerstretch a také bodybalance, a pak jsem se rozhodla zkusit jógu. Šla jsem na aštangu, aniž bych věděla, o co jde. 😊 Byla jsem naprosto nadšená! Potila jsem se, dala jsem si do těla, a navíc jsme zkoušeli stoj na hlavě. Shodou náhod tuto lekci vedl Martin Wagenknecht, který skvěle provede lekcí a ještě pobaví. Další lekce byla s Katkou Novákovou, která je prostě úžasná.
Od té chvíle už jsem věděla, že jóga je pro mě (i když dnes už preferuji pomalejší hathajógu). Před tím jsem ale absolvovala i lekce, které ve mě nadšení nevyvolaly. O pocitech jógového začátečníka píšu v tomto článku.
Jóga si mě získala a já jsem začala objevovat flexibilitu i sílu svého těla. Překvapovalo mě, jaké pozice jsem schopná zacvičit bez jakékoliv známky bolesti. Každá ásana mi přišla jako perfektní výzva, protože při ní pracuje celé tělo.
Pilates
Pokud cvičení pilates neznáte, přečtěte si o tomto skvělém pohybu více v tomto mém článku. Když potom začnete cvičit jógu automaticky provádíte ásany se stereotypy naučenými v pilates.
Jóga je daleko náročnější v tom, že pracuje s celým tělem naráz.
Během jedné ásany např. posilujete nohy, otevíráte kyčle a rotujete páteř. Uvědomit si to všechno a provést pozici správně není hračka. Pokud máte základ z pilates, už své tělo trochu znáte a ovládáte ho. Věřím, že díky tomu se bezhlavě nevrhnete do maximálního rozsahu pohybu a nehrozí Vám nebezpečí hypermobility.
Jóga
Obě cvičení se u mě vzájemně propojují a obohacují. Na lekcích pilates se věnujeme protahování, hledáme uvolnění a lehkost. Naopak na józe se hodně věnuji správnému nastavení těla v ásanách a zdůrazňuji použití síly, aby se tělo jen „nevytahávalo“.
Mám pocit, že jedno navazuje na druhé. Opačná cesta, tedy od jógy k pilates, pokud vím, není častá. Kdo je zvyklý na jógu, přijde mu pilates moc nudný nebo mu chybí „duchovno“, nebo zkrátka ty jógové pozice na Instáči vypadají daleko zajímavěji, že? Myslím, že je to škoda, protože spousta slečen si neuvědomuje, že nesprávným prováděním ásan a vyvěšováním se v pozicích si mohou nevratně poškodit vazy, šlachy a klouby. A právě zpevnění z pilates by jim s tím mohlo pomoct. Jak se naučit ovládat své tělo a zlepšit jeho držení v běžném životě i při cvičení se dočtete v mém e-booku Žijte bez bolestí, který si můžete stáhnout zdarma.
PS: A já při relaxaci mluvím, není to jen divné ticho někdy přerušené chrápáním. 🙂 Snažím se své klienty navést k odpočinku. Učí se zastavit a věnovat se chvilku jen sami sobě.