Březnový víkend se cvičením - hotel Farma Vysoká

22.-24.3.2024

Hormonální jóga a já

Před pár dny jsem vzpomínala, co jsme dělali před rokem a jak jsme trávili první vlnu omezení. Byli jsme stejně jako letos na chalupě a živě se mi vybavilo, čemu jsem se každý den věnovala… cvičila jsem hormonální jógu. A ráda bych s vámi tuto zkušenost sdílela. Vše popisuji z pohledu klientky – lektorka hormonální jógy nejsem ani se jí neplánuji stát. 🙂

Co mě k hormonální józe přivedlo?

Problémy s menstruačním cyklem. Řešit to pomocí léků jsem nechtěla, a tak jsem hledala, jak bych si mohla pomoci sama. Hormonální jógu cvičila moje kamarádka, které úžasně pomohla, a tak jsem se rozhodla to také zkusit. Přihlásila jsem se tedy na kurz, kde jsme se během 3 večerů naučily sestavu hormonální jógy.

Zezačátku jsem byla trošku rozčarovaná. Pojem jóga je opravdu hodně široký a toto cvičení s jógou, na kterou jsem byla zvyklá, mělo hodně málo společného.:-)

Co to vlastně je?

Hormonální jógovou terapii vymyslela Dinah Rodrigues. Pochází z Brazílie, a přestože už jí je kolem 90, tak jezdí po celém světě a školí lektory, kteří pak její metodu dále šíří.

Metoda má 3 verze – nejrozšířenější je ta pro ženy, ale existuje i verze pro muže a pro diabetiky.

Díky speciálnímu cvičení dochází ke stimulaci žláz s vnitřní sekrecí, zejména vaječníky, hypofýza a štítná žláza.

Sestava hormonální jógy

Celá sestava vám zabere asi 30 minut. Abyste se dočkaly účinků, je třeba cvičit aspoň 4 – 5x týdně.

Základem celé sestavy je dech bhastrika. Je to dech do břicha, kde se klade důraz na výdech. A je to dech hlasitý. V rytmu dechu se provádí v podstatě protahovací cviky zaměřené na oblast trupu, břicha a pánve. Cviky nejsou nijak krkolomné, takže je zvládnou ženy všech věkových kategorií. Během cvičení se používají zádrže dechu. Na závěr sestavy je cca 10 minutová meditace.

Sestavu cviků si postupně zapamatujete a zautomatizujete, takže o tom není potřeba složitě přemýšlet.

To mi naprosto vyhovovalo, protože jsem nemusela řešit, co si dnes zacvičím, kterým cvikům se budu věnovat, ale prostě „hormonálka“ a hotovo. To, že cvičíte pořád dokola to samé, je dobré i v tom, že můžete cítit, jak se zlepšuje vaše pohyblivost i koordinace pohybu a dechu. Proto opakování stejných cviků využívám i ve svých kurzech, kdy vás nutím cvičit stejnou sestavu několik dní po sobě.:-)

Moje osobní zkušenost s kurzem

Byly jsme malá skupinka asi 7 žen, což bylo moc příjemné. Důvody, proč jsme tam, byly různé… potíže při přechodu, snaha otěhotnět, potíže se štítnou žlázou, či bolestivá menstruace. Strávily jsme společně v kurzu tři večery.

První večer jsme se učily první polovinu sestavy. Cviky mi přišly dost divné, hrozně se u nich „funí“ a zdálo se mi až absurdní, že by to mohlo fungovat.

Nejdřív jsem se musela do cvičení dost nutit. ˇŘešila jsem hlavně problém, kdy cvičit… Měla jsem představu, že budu cvičit každý den ráno, než se rodina probudí, ale to v našem malém bytě opravdu nebylo možné vzhledem k tomu, že se u cvičení hlasitě dýchá.

Po druhém večeru kurzu, kdy jsme se naučily zbytek sestavy, už jsem se začala na cvičení vyloženě těšit. Součástí sestavy je totiž harmonizace energie, která mi dělala moc dobře, takže jsem se celé cvičení těšila na ten závěr.

Třetí večer kurzu už jsme celou sestavu opakovaly a řešily nejasnosti a celé to tak hezky plynulo.

Při cvičení je třeba se soustředit na koordinaci pohybu a dechu a také na proudění energie při zádrži dechu. Proto je důležité mít na cvičení klid, což se mi se dvěma malými dětmi ne vždy poštěstilo.:-)

Celkem jsem hormonální jógu cvičila asi 4 měsíce. Řešení mého problému se bohužel nedostavilo, ale zaznamenala jsem mnoho pozitivních účinků:

  • Dozvěděla jsem se nové informace o tom, jak fungují hormony, kde se berou a co je uvádí do nerovnováhy.
  • Před menstruací jsem přestala mít nafouklé břicho a přestala mě honit mlsná.
  • Mé břicho se stalo plošší.
  • Byla jsem daleko více v kontaktu s dechem i sama se sebou.
  • Stalo se pro mě naprosto přirozené cvičit každý den sama doma.

Cvičit jsem nakonec přestala, protože tím, že se nedostavovalo žádné zlepšení jsem ztratila motivaci a chtěla jsem cvičit už i něco jiného. Celou svou zkušenost, ale hodnotím velmi kladně. Vím, že se k této metodě mohu kdykoliv vrátit.

Na závěr jsem se tedy ze svého pohledu pokusila shrnout plusy a mínusy hormonální jógy:

Pro

  • Budete více v kontaktu se svým tělem
  • Naučíte se odpočívat a napojit se na sebe
  • Zbavíte se mnoha různých potíží
  • Vytvarujete svou postavu
  • Začnete pravidelně cvičit

Proti

  • Musíte cvičit 4 – 5x týdně.
  • Najít si téměř každý den 30 minut.
  • Hlasité dýchání (nelze cvičit kdekoliv a kdykoliv)
  • Potřebujete ke cvičení klid.
  • Není 100% jisté, zda se dočkáte výsledků.

Za sebe mohu říci, že pokud řešíte jakékoliv problémy spojené s hormonální nerovnováhou, určitě Hormonální jógu vyzkoušejte. Nemá totiž na rozdíl od léků žádné negativní vedlejší účinky.

Navíc věřím, že přes hormonální jógu také můžete vplout do světa jógy a vyzkoušet i jiné styly.

Alena Vůjtová
Jsem instruktorka pilates a jogy. Díky mým více než desetiletým zkušenostem se zdravým pohybem učím lidi vnímat své tělo a správně ho používat. S radostí je tak zbavuji nejen bolestí zad či kloubů. Mé klientky odcházejí z lekcí usměvavé a uvolněné, nabité energií a se zdravým sebevědomím. Více si o mě můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.