NOVÁ Laskavá plavková výzva

3.-21.6.2024

Šetři si svou energii!

Jak to máte s energií? Kolik jí máte? Cítíte se nabité od rána do večera a ještě v deset večer byste s radostí skály lámaly? Nebo už ráno vstáváte s pocitem, že se vám nechce?

Já patřím spíš k těm, co se jim energie nedostává. Myslím, že už jako dítě jsem nebyla naplno nabitá energií. Byla jsem spíš klidné dítě, které rádo sedělo a malovalo, místo toho, abych visela za nohu z prolézačky a za minutu už se houpala hlavou dolů na houpačce a vzápětí roztáčela kolotoč do šílené rychlosti. Nicméně jsem s tím v pohodě žila a energii nijak neřešila a nevnímala až do doby, kdy mi začala docházet.

Jak ji znovu dobít? To je běh na dlouhou trať. Opravdu nestačí dát si redbull.:-) A tak jsem se rozhodla sdílet, na co jsem doposud přišla a třeba tím někomu pomoci. Článek není žádnou odbornou studií… spíš shrnutím mých zkušeností, pozorování a také dobře míněných rad, které jsem dostala, nebo si přečetla. Pokud máte svůj recept, budu ráda, pokud se se mnou podělíte.

Ta nejzásadnější rada, kterou jsem dostala, byla: „Šetři si svou energii! Přemýšlej, čemu věnuješ pozornost a kde s ní zbytečně plýtváš.“

Čím svou hladinu energie ovlivňujeme?

 • strava
 • pitný režim
 • odpočinek
 • čas pro sebe
 • spánek
 • stres
 • životní situace
 • pohyb
 • psychika
 • vztahy

Ano, je to (ne)soulad v mnoha oblastech našeho života. Jednotlivé body nejsou seřazené podle důležitosti, ale zkrátka podle toho, jak mě napadaly. A určitě výčet nepovažuji za kompletní a časem třeba článek doplním. Pojďme se na vše podívat podrobněji.

1. Strava

Kdy jsem cítila opravdu velký příval energie? Bylo v době, kdy jsem se snažila otěhotnět a stravovala se makrobioticky. Na vlastní kůži jsem si ověřila, jak moc energie a strava spolu souvisí. Mnoho potravin nás nahodí krátkodobě – jako vše, co obsahuje cukr, nebo káva, ale dlouhodobě našemu tělu neprospívají.

Ajurvéda i čínská medicína doporučují jíst pravidelně, kvalitní teplé jídlo. Nevynechávat oběd, neodbývat se houskou apod. A to mohu potvrdit, že mi dělá opravdu dobře.

Velmi zjednodušeně řečeno, když omezíte bílou mouku, laktózu a cukr, výrazně se uleví vašemu trávení. Tím, co jíme, ovlivňujeme střevní mikrobiom, tedy bakterie, které žijí v našich střevech. V posledních letech výzkumy prokazují, že to je nejen základ imunity, ale výrazně ovlivňují i psychiku.

Energii určitě můžete povzbudit bylinami, či doplňky stravy, ale v této oblasti si opravdu nedovolím cokoliv radit. Určitě doporučuji vyhledat si nějakého odborníka a nekupovat si jen tak něco v lékárně nebo drogerii.

2. Pitný režim

Naše tělo se z 80% skládá z vody, a proto je příjem tekutin tak důležitý, i když se to možná zdá jako taková malichernost. Konec konců určitě to znáte. Když málo pijete, bolí vás hlava, jste unavené a bez energie.

Nejvhodnější nápoj je čistá voda bez bublinek, bylinkové nebo zelené čaje. Někdo říká, že je potřeba vypít 6l vody denně (to už mi přijde trošku jako extrém), někdo říká, že stačí 1l. Kolik vody potřebujete právě vy? To nezjistí nikdo jiný než vy samy tím, že to zkrátka vyzkoušíte.

3. Odpočinek

Odpočinek může být velmi různorodý. Někdo si odpočine procházkou v lese, někdo malováním atd.

Já si nejlépe odpočinu, když se můžu jít projít sama do přírody. Když jdu s dětmi, odpočinek to není, protože na mě mluví, musím je přemlouvat, aby šly, vybalovat svačinu atd. Takže naopak mě procházka s dětmi může spíš stresovat nebo vyčerpávat.

V dětství mě hodně bavily ruční práce – pletení, háčkování, šití. Ale dnes na to nemám dost prostoru, a proto i když něco šiju, tak vlastně chci mít co nejdřív hotový výsledek. Neužívám si tedy samotný proces tvoření, a proto to vlastně není ten pravý odpočinek…

Myslím, že odpočinek je hlavně o zpomalení mysli (a u toho můžete jet i rychle na kole)! Vnímám ho jako vystoupení z koloběhu myšlenek, kterými se zaobíráme celý den. Pořád dokola nám v hlavě jede to samé. Údajně asi 90% myšlenek je stále stejných! A tím, že se zpomalíme, se v hlavě vytvoří prostor pro něco nového. Ty nejlepší nápady u mě spolehlivě přijdou ve zpomalení.

4. Čas pro sebe

Dokud jsem neměla děti, řekla bych, že jsem tento pojem vůbec neznala. Když se narodí miminko, je jeden z nejzásadnějších úkolů novopečené maminky naučit se udělat si čas pro sebe. I když máte děti, musíte se věnovat něčemu, co vás baví, co vás naplňuje a ne se dětem obětovat a řešit jen a jen jejich potřeby. To zaručeně vede k nespokojenosti, prázdnotě a vyčerpání.

Čas pro sebe můžete využít k čemukoliv, co vám udělá dobře – práce, která vás baví, koníčky, sport, jít na masáž či kosmetiku, povídat si s kamarádkou… cokoliv. To, co vám dělá dobře, vás nabíjí energií.

Mě hodně dlouho trvalo, než jsem přestala mít výčitky. I když jsem si výjimečně udělala čas pro sebe, trápila jsem se tím, že je to něco, co bych neměla, na co nemám právo… protože když mám ty děti, měla bych se věnovat jim. Takže ve výsledku jsem si ten čas pořádně neužila, protože v hlavě pořád hlodal ten červík pochybností. Přijmout, že mít čas, který trávím sama, je v pořádku, je velmi úlevné.

5. Spánek

Jednu dobu jsem chodila spát skoro každý den kolem 3. hodiny ráno a do toho jsem ještě kojila. Když jsem přišla k naší rodinné homeopatce, říkala mi: „Vy vypadáte hrozně unaveně. Nespíte? To byste měla!“ A já si říkala, „Vždyť jsem v pohodě!“ Bohužel až po delší době jsem jí dala za pravdu, když jsem pochopila, že mé noční bdění naprosto rozhodilo celé fungování mého těla.

Ve spánku ses střídají dvě fáze: REM a non REM. Non REM je hluboký spánek a REM je fáze, kdy se nám zdají sny. Je důležité jít spát před půlnocí, protože to je doba, kdy jsou nejdelší non REM fáze, kdy tělo nejvíce odpočívá a regeneruje. Naopak čím blíž k ránu, tím více se prodlužují fáze REM, kdy nespíme tak hluboce. Neplatí tedy to, že si ráno přispíte a tím se vykompenzuje to, že jste šli spát pozdě.

Kvalitu spánku významně ovlivňuje prostředí, ve kterém spíme. Za sebe mohu doporučit: chladnější vzduch, co největší tmu, co nejméně hluku a vypnutá všechna zařízení jako počítač nebo mobil.

6. Stres

Stres tu byl vždy a historicky nás chránil v nebezpečí. Uvedl vyplavením hormonů tělo do stavu „útěk nebo útok“. Tak naši předci dokázali uprchnout před šelmou nebo ulovit mamuta. Ve stavu maximálního stresu jsou nejvíce prokrveny končetiny a naopak se v těle zastavují všechny procesy, které k záchraně života nutně nepotřebujeme, např. trávení. Po tomto stavu následoval stav odpočinku, kdy nebyl stres žádný a tělo se tak mohlo se zatížením vyrovnat a zregenerovat se.

V dnešní době jsme ale bohužel vystaveni jen mírnému stresu, který je ale trvalý a tím se tělo nikdy nedostává do stavu, kdy má možnost regenerovat. Proto je stres dnes takovým problémem.

Já jsem si celkem dlouho myslela, že se mě stres nijak netýká. Až když jsem začala zkoušet antistresová cvičení, zjistila jsem v jakém trvalém napětí žiji. A zkoušet rozmotat klubko příčin tohoto stavu mě zavedlo do každodenních drobností, které se postupně nasčítají.

Co mě stresuje? Proč? Co nejhoršího se může stát? Jak to mohu ovlivnit? Dá se tomu předejít? Může mi s tím někdo další pomoci? To jsou otázky, které vás postupně mohou dovést ke snížení celkové stresové zátěže.

7. Životní situace

To, v jaké se nacházíme životní situaci, často moc neovlivníme. Ale ovlivníme to, jak tou situací procházíme. Když jsem v náročném období, je fajn si uvědomit, že jednou určitě skončí!

A kromě toho, šetřit si svou energii, ještě daleko víc než kdy jindy! Nevydávat ji jen tak zbůhdarma. Přepnout se do jakéhosi úsporného modu, kdy dělám jen to nejnutnější. Neplánovat si bůhví jaké náročné aktivity navíc, nepřidělávat si zbytečné starosti. A nebát se požádat o pomoc.

8. Pohyb

Myslím, že mnoho žen se točí v kruhu vyčerpání pohybem… touží mít krásnou postavu i s přibývajícími léty, a proto se trápí náročným tréninkem, ať už během, intervalovým tréninkem či crossfitem. Ten pohyb je vyčerpává, protože je to pro jejich tělo příliš moc. A tělo, které je vyčerpané, určitě hubnout nechce. Chce se ochránit a tak má možná naopak tendenci spíše se zásobit tukem. Pak se dostaví pocit zklamání z toho, že kila nejdou dolů. A tak si milá žena řekne, že je potřeba ještě přidat

Neříkám, že si nikdo nesmí dát do těla, jen je fajn se upřímně zamyslet nad tím, co mi to dává, proč to dělám, jak se potom cítím a jestli je to právě pro mě v tuto chvíli to pravé. Když někdo chodí na aerobik ve 20 či 30 letech, neznamená to, že na něj musí chodit i v 50 nebo 60. Vše se mění, i potřeby našeho těla. Jen je potřeba si jich všimnout.

9. Psychika

Negativní naladění, pesimismus a psychická nepohoda nás vyčerpává. Platí to ale i naopak, když jsme vyčerpané, často nejsme psychicky v pohodě a projevuje se vztek, frustrace nebo agrese.

Co s tím? To může být běh na dlouhou trať, ale jako první krok třeba pomůže to, že si každý večer zapíšete 3 věci, za které jste ten den vděčné… co se vám povedlo, co se vám líbilo, jak něco dopadlo, co vás potěšilo atd. A věřte tomu, že i v tom nejčernějším dni dokážete 3 dobré momenty najít.

Najít lehkost a humor, odlehčit svůj život, nebrat všechno příliš vážně a tragicky… to je způsob, jak se zbytečně nepřipravovat o energii.

10. Vztahy

Jak nás můžou vztahy připravovat o energii?

Jsou lidé, kteří jsou tak trochu upíři. Určitě jste se s nimi setkali. Já měla jednu klientku a po každém setkání s ní jsem byla úplně vysosaná a velmi se mi ulevilo, když naše spolupráce skončila.

To, co druzí lidé říkají, vypovídá něco o nich, ne o mě. Jak dlouho mi trvalo, než jsem tuto větu ze Čtyř dohod pochopila! A ještě dnes na ní občas zapomenu, ale když zjistíte, že to tak opravdu je, je to vlastně velmi úlevné.

My, ženy, se často připravujeme o energii přebíráním starostí druhých lidí na sebe. Snažíme se řešit problémy za druhé. Přitom nám to zkrátka nepřísluší. Ani u dětí. Spíš než řešit situace za ně, je lepší si o tom popovídat a zeptat se dítěte, jak by se to dalo vyřešit, co by chtělo udělat. Kupodivu často i velmi malé děti přijdou s nápadem a řešením, které my jsme neviděly.

Tak to je vše…prozatím… Přeji vám, ať se vám daří udržet si svou energii!

Alena Vůjtová
Jsem instruktorka pilates a jogy. Díky mým více než desetiletým zkušenostem se zdravým pohybem učím lidi vnímat své tělo a správně ho používat. S radostí je tak zbavuji nejen bolestí zad či kloubů. Mé klientky odcházejí z lekcí usměvavé a uvolněné, nabité energií a se zdravým sebevědomím. Více si o mě můžete přečíst zde.
Komentáře
 1. Renata Micková Kristlová napsal:

  Děkuji Ali, velmi výstižné….hezky čitelné,…..jen si dané věci-fakta připustit a půjde to lépe 😉
  Renata

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.