Moje cesta od pilates k józe

Dlouhá léta jsem cvičila pouze pilates. Jógu jsem brala jako nebezpečné krkolomné pozice, ve kterých se „visí“ neuvěřitelně dlouhou dobu. Také mi přišlo zvláštní, že na konci se deset minut jen tak leží a nic se neděje. 😊

Cvičila jsem zdravotní směr pilates, takže

 • každý cvik jsem dokázala rozpitvat do posledního detailu,
 • vyjmenovat přínosy a rizika
 • a říct, pro koho je a pro koho není co vhodné.

Jenže výsledkem bylo, že jsem se téměř bála pohnout, protože za každou rotací jsem viděla výhřez ploténky a u každého záklonu přetížená bedra. Připadala jsem si až příliš zatnutá ve svém správném držení těla.

Postupně jsem začala hledat inspiraci do svých lekcí i v jiných pomalých formách cvičení. Začala jsem cvičit powerstretch a také bodybalance, a pak jsem se rozhodla zkusit jógu. Šla jsem na aštangu, aniž bych věděla, o co jde. 😊 Byla jsem naprosto nadšená! Potila jsem se, dala jsem si do těla, a navíc jsme zkoušeli stoj na hlavě. Shodou náhod tuto lekci vedl Martin Wagenknecht, který skvěle provede lekcí a ještě pobaví. Další lekce byla s Katkou Novákovou, která je prostě úžasná.

Od té chvíle už jsem věděla, že jóga je pro mě (i když dnes už preferuji pomalejší hathajógu). Před tím jsem ale absolvovala i lekce, které ve mě nadšení nevyvolaly. O pocitech jógového začátečníka píšu v tomto článku.

Jóga si mě získala a já jsem začala objevovat flexibilitu i sílu svého těla. Překvapovalo mě, jaké pozice jsem schopná zacvičit bez jakékoliv známky bolesti. Každá ásana mi přišla jako perfektní výzva, protože při ní pracuje celé tělo.

Pilates

 • vás skvěle naučí kontrolovat své pohyby, dá vám povědomí o jednotlivých částech těla.
 • Na rozdíl od jógy, kde je hodně pozic ve stoji, je zde většina pozic na zemi v leže, v sedě nebo na všech čtyřech.
 • je jednodušší v tom, že vždy cvičíte jen např. cvik na břicho, cvik na záda, cvik na kyčle atd.
 • vás naučí správné držení těla a zapojení hlubokého stabilizačního systému (HSSP).
 • věnuje velkou pozornost dechu a každý pohyb je spojený s nádechem nebo výdechem.

Pokud cvičení pilates neznáte, přečtěte si o tomto skvělém pohybu více v tomto mém článku. Když potom začnete cvičit jógu automaticky provádíte ásany se stereotypy naučenými v pilates.

Jóga je daleko náročnější v tom, že pracuje s celým tělem naráz.

Během jedné ásany např. posilujete nohy, otevíráte kyčle a rotujete páteř. Uvědomit si to všechno a provést pozici správně není hračka. Pokud máte základ z pilates, už své tělo trochu znáte a ovládáte ho. Věřím, že díky tomu se bezhlavě nevrhnete do maximálního rozsahu pohybu a nehrozí Vám nebezpečí hypermobility.

Jóga

 • mě konečně naučila dělat záklony,
 • dala mi procítit větší volnost v těle při pohybu,
 • zvýšila mi flexibilitu,
 • mi pomohla objevit, jak klidný a pomalý může být dech,
 • mi přináší větší vnitřní klid (aspoň chvilkově při relaxaci) 🙂

Obě cvičení se u mě vzájemně propojují a obohacují. Na lekcích pilates se věnujeme protahování, hledáme uvolnění a lehkost. Naopak na józe se hodně věnuji správnému nastavení těla v ásanách a zdůrazňuji použití síly, aby se tělo jen „nevytahávalo“.

Pokud uvažujete, že začnete cvičit pomalé cvičení, doporučuji určitě nejdřív pilates a potom jógu.

Mám pocit, že jedno navazuje na druhé. Opačná cesta, tedy od jógy k pilates, pokud vím, není častá. Kdo je zvyklý na jógu, přijde mu pilates moc nudný nebo mu chybí „duchovno“, nebo zkrátka ty jógové pozice na Instáči vypadají daleko zajímavěji, že? Myslím, že je to škoda, protože spousta slečen si neuvědomuje, že nesprávným prováděním ásan a vyvěšováním se v pozicích si mohou nevratně poškodit vazy, šlachy a klouby. A právě zpevnění z pilates by jim s tím mohlo pomoct. Jak se naučit ovládat své tělo a zlepšit jeho držení v běžném životě i při cvičení se dočtete v mém e-booku Žijte bez bolestí, který si můžete stáhnout zdarma.

PS: A já při relaxaci mluvím, není to jen divné ticho někdy přerušené chrápáním. 🙂 Snažím se své klienty navést k odpočinku. Učí se zastavit a věnovat se chvilku jen sami sobě.

Alena Palasová
Jsem instruktorka pilates a jogy. Díky mým více než desetiletým zkušenostem se zdravým pohybem učím lidi vnímat své tělo a správně ho používat. S radostí je tak zbavuji nejen bolestí zad či kloubů. Mé klientky odcházejí z lekcí usměvavé a uvolněné, nabité energií a se zdravým sebevědomím. Více si o mě můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.