NOVÁ Laskavá plavková výzva

3.-21.6.2024

Bachovy květové esence

Vylaďte svou psychiku

Co jsou Bachovy květové esence?

Bachovky se nazývají podle svého tvůce, kterým byl Angličan dr. Edward Bach. Byl to vyhlášený lékař, který pozoroval, že někteří jeho pacienti se uzdravují velmi rychle zatímco jiní pomalu, a začal si všímat jejich odlišných charakterových vlastností. Začal zkoumat emoce a objevil, že esence květin mohou emoce ovlivňovat. Díky "vyladění" emocí pomohl mnoha svým pacientům k rychlejšímu uzdravení.

Postupně identifikoval 38 negativních emocí, ke kterým přiřadil esence květů, keřů a vody. Dodnes se esence získavají tradiční metodou, zpracovávají se ručně a vyrábí se (téměř všechny) v Anglii.

Bachovky skvěle fungují na

 • strachy (ať už to jsou konkrétní strachy např. z pavouků, nebo strach, kdy se bojíte až moc o své blízké, nebo máte zlé předtuchy),
 • únavu psychickou i fyzickou,
 • pocity osamělosti,
 • přetížení, kdy cítíte příliš velkou zodpovědnost, 
 • pocity, kdy se nepřijímáte, jste na sebe příliš přísní
 • stavy, kdy se stále zabýváte minulostí nebo naopak unikáte do představ budoucnosti
 • děti - pomohou jim, když jdou do školky, k lékaři, se strachy, usínáním, vztekáním...
 • perfekcionismus a přílišnou kritičnost
 • překonání krizového období
 • zvýšení sebevědomí

Pomocí esencí můžeme řešit momentální stav, nebo i ovlivnit charakterové vlastnosti tak, aby nám nebyly přítěží, ale využily jsme jejich potenciál. Nestane se to, že bychom se z jednoho extrému dostaly do druhého. Esence nás dovedou k rovnováze (např. pokud vyžadujeme přesně dodržování pravidel a žijeme podle svého určitého řádu, esence nám dovolí se uvolnit, povolit, být více spontánní).

Esence se velmi snadno používají, jsou přírodní, nemají žádné kontraindikace, nemají vedlejší účinky. To jediné, co se může stát, je že nezvolíte esenci, kterou právě v danou chvíli nejvíc potřebujete, a nestane se nic.

Pokud si koupíte lahvičku s jednou esencí, můžete si denně kápnout dvě kapky do sklenice vody. Nejznámnější a nejprodávanější lahvička je tzv. krizovka - Rescue remedy. Pomůže vám v krizových náročných situacích zachovat klid. Ať už je to chvíle, kdy přijdete o práci, nabouráte auto, zlomíte si nohu, a nebo se jen bojíte letět letadlem, máte schůzku se šéfem či máte trému. Lahvičky s jednotlivými esencemi se dají koupit v některých lékárnách nebo např. v obchodech Biooo.

Daleko účinnější ale je, když si necháte namíchat směs na míru. Ve směsi je 7 různých esencí, které vám v daném okamžiku mohou nejvíce prospět. Takže např. nedostanete jen esenci k odbourání strachu, ale i esenci, která vás vytáhne ze zachmuřenosti, esenci, která vám umožní dát více důvěry svým blízkým, a esenci, která vás dostane do přítomnosti a přestanete si v hlavě stále dokola přehrávat něco, co se stalo v minulosti atd. Díky namíchání více esencí můžeme pracovat i na odstranění příčiny emocí, které vás trápí. O to efektivněji potom působí.

Někdy ale nevíme, co za našimi emocemi je, nechceme o tom před nikým mluvit, nebo to samy sobě nechceme přiznat. Proto je dobré kromě sdělených informací využít také karty, které mohou jádro problému ukázat.

V lahvičce dostanete esence už naředěné k přímému použití. Užívají 4x denně 4 kapky a kapou se pod jazyk. Jedna lahvička vám vydrží 3 - 4 týdny, během kterých byste měly pocítit změnu.

Chcete Bachovy květové esence vyzkoušet?

Ráda vám namíchám esence na míru!

Napište mi email (alena@alenapalasova.cz) a domluvíme si krátkou konzultaci. Je možná telefonicky, přes zoom nebo osobně. Já potom za pomoci karet sestavím pro vás na míru směs 7 esencí a pošlu vám ji.

Cena za namíchání lahvičky esencí na míru je 500,-Kč + doprava.

Jak jsem objevila Bachovky já?

S Bachovými květovými esencemi jsem se setkala díky dětem. Moje milá dcerka měla období vzteku, které pro mě bylo velmi náročné. Záchvaty vzteku trvaly většinou 30 - 60 minut a byly na denním pořádku a to, že si v krámě lehla na zem, bylo to nejmenší. Problém byl v tom, že vztek u ní mohlo vyvolat naprosto cokoliv, a já se každý den bála, kdy to zase přijde. 

Když jsem o svém zoufalství vyprávěla své kamarádce, koučce, řekla mi: "A nechceš zkusit Bachovky?" Aniž bych o nich cokoliv věděla, souhlasila jsem. Namíchala mi směs, kterou jsme s dcerkou užívaly obě, a stal se zázrak. Asi po týdnu se situace začala uklidňovat. Objevovaly se dny, kdy žádný vztek nepřišel. A když už přišel, byl daleko kratší. Navíc já jsem se zklidnila, takže jsem to daleko lépe snášela.

Děti jsou napojené na své maminky a když maminka zažívá něco náročného, promítne se to i do chování dítka. Když jsem tedy cítila, že jsem v nepohodě a dcera je víc hádavá, agresivní atd., už jsem neváhala a nechala si bachovky namíchat znovu. A opět pomohly. 

Pak jsem na ně na nějakou dobu pozapomněla, ale období před dvěma lety mi je znovu připomnělo. Byl to opravdu velký nápor na mojí psychiku a kromě strachu mě nejvíc trápily zacyklené myšlenky, které mi jely v hlavě od rána do večera. Stále jsem se do nich více a více zaplétala a neuměla je vypnout. Padla na mě deka upletená z chmurných nálad, pod kterou jsem zůstala docela dlouho, a obrovská únava. Pak jsem si najednou vybavila bachovky a už jen ta myšlenka, že si je mohu opět nechat namíchat, mě povzbudila. Nepřišel zázrak ze dne na den, ale postupně jsem se z tohoto svého stavu dostala. 

Když jsem pak studovala naturopatii a objevil se nadstavbový seminář o Bachových esencích, neváhala jsem ani minutu a přihlásila se. Pořídila jsem si sadu esencí a začala s nimi pracovat. Mými pokusnými králíky byla samozřejmě nejdřív nejbližší rodina a já sama. Nepřestává mě fascinovat, jak mohou esence např. zklidnit domácí atmosféru a z věčně rozhádaných sourozenců se stanou parťáci, kteří si vydrží celé dopoledne hrát. 

Díky práci s bachovkami jsem si uvědomila několik důležitých věcí...

 1. Nejsem jediná, kdo se někdy cítí nerozhodně / osaměle / vyčerpaně / frustrovaně / přecitlivěle / sobecky atd. Je to běžné. Nejsem divná. Všichni zažíváme celou škálu emocí a je to tak v pořádku.
 2. Každý jsme jiný a máme své charakterové vlastnosti, ze kterých neumíme vystoupit. Proč si myslet o někom, že je blbec, protože všechno kritizuje, on dělá vše nejlépe a do všeho mluví? On to zkrátka jinak neumí. A tak místo hodnocení druhých spíš přemýšlím nad tím, jaké esence bych jim namíchala, aby se jim (a jejich okolí) žilo lépe. (V tomto případě aby přijímal názory druhých a nezabýval se pro něj nedůležitými věcmi.)
 3. Každý má své problémy. I když se vám někdo zdá stále usměvavý a říkáte si, jaký má pohodový život, i on má své potíže, výzvy a náročné situace. Nenosíme napsané na čele, s čím musíme žít a co překonáváme. Navíc to, jak se skutečně cítíme, často nepřiznáme ani sami sobě.

Proč vám Bachovky nabízím, když to s cvičením nesouvisí?

Právě že souvisí. To, jak se cítíme psychicky, se odráží na našem fyzickém těle. Vše je v našem těle propojené a já věřím, že bachovky mohou být skvělým doplňkem cvičení.

Zde uvádím pár příkladů:

Když si věříme, jsme sebejisté, budeme stát hezky rovně a vzpřímeně. Když budeme smutné, unavené a naše sebevědomí bude nízké, budeme stát shrbeně a svěsíme ramena. A i když si půjdeme zacvičit a během lekce se narovnáme, tak velmi brzy po její skončení se vrátíme do svého vyhrbení.

Když budeme mít dlouhodobý stres, budeme dýchat jen povrchově, zrychleně a do horní části hrudníku. To se po čase dost možná promítne do přizvednutých ramen a bolestí šíje

Ne nadarmo se říká vdovský hrb takovému vyhrbení hned nahoře na hrudní páteři. Jedná se vlastně o akumulaci tuku v oblasti 7. krčního obratle. A u koho ho najdete nejčastěji? U starších žen, které žijí samy...

Když toho na ramenou ponesete příliš a bude to trvat roky, těžko pak dokážete ramena uvolnit a pustit dolů. Vždyť by celý ten váš náklad spadl.

Když budete mít pořád z něčeho strach, budete mít stažený zadek. Pokud to bude trvat dostatečně dlouho, vaše tělo se tomu přizpůsobí. Bude vědět, že vaše hýždě jsou zatnuté a drží. A proto se mohou uvolnit jiné části těla jako např. břicho, nebo nohy. A ve chvíli, kdy vám někdo dá pokyn povolit zadek, tak to moc nepůjde, protože celý váš vypěstovaný postoj by se sesypal jak domeček z karet.

Chcete Bachovy květové esence vyzkoušet?

Ráda vám namíchám esence na míru!

Napište mi email (alena@alenapalasova.cz) a domluvíme si krátkou konzultaci. Je možná telefonicky, přes zoom nebo osobně. Já potom za pomoci karet sestavím pro vás na míru směs 7 esencí a pošlu vám ji.

Cena za namíchání lahvičky esencí na míru je 500,-Kč + doprava.