Kurz cvičení a masáží na válci

Novinka!

Výhřez ploténky a cvičení?

Zjistili jste, že máte výhřez ploténky a máte pocit, že doktoři vám zakázali veškerý sport a cvičení? Bojíte se vůbec pohnout? Nepropadejte panice, nebude to tak černé, jak to možná zprvu vypadá.

Příběh paní Lindy

Nedávno ke mně přišla na individuální lekci paní Linda s výhřezem ploténky. Je to mladá maminka dvou dětí. Vypadala hrozně smutně a řekla mi, že se necítí dobře ve svém těle. Dlouho se nehýbala, trochu přibrala a rehabilitační cviky jí sice trochu pomohly, ale nebavily.

Začaly jsme tedy spolu cvičit, zlehka se rozhýbávat a posilovat. A Linda si povzdechla: „Já tak milovala běhání! Manžel hlídal holky a já se šla proběhnout, odpočinula jsem si od dětí, a pak jsem se cítila báječně.“

Ptala jsem se, proč by nemohla znovu začít. A ona mi řekla, že jí to doktor zakázal. „Ale proč? Třeba paní Ivana, se kterou jste se potkala ve dveřích, má také výhřez ploténky a běhat chodí.“ „Cože, vy myslíte, že bych znovu mohla začít běhat?“ ptá se s naprostým úžasem Linda a celá se rozzáří. Z lekce odchází úplně jiná žena, naplněná nadějí, že to opět půjde.

S nadšením se vrhla do cvičení a jak myslíte, že to dopadlo? Ano, happy end se koná! Asi po měsíci cvičení se mnou začala s rychlou chůzí a postupně pomaličku opět začíná běhat! Je spokojená a šťastná a to, že má výhřez ploténky už nebere jako doživotní handicap.

Co můžete dělat VY?

Samozřejmě, případ od případu se liší…ale představte si, že vám ve třiceti diagnostikují výhřez ploténky, straší Vás operací a vy tedy omezíte jakékoliv fyzické aktivity…copak to je ale doživotně možné? Podle mě ne! Nicméně pro doktora je samozřejmě nejsnazší zakázat vám pohyb. On řeší vaši „L5-S1“ a nezajímá ho, jaký bude praktický dopad jeho slov na váš život, ani co to udělá s vaší psychikou.

Zásadní věcí je naučit se vnímat své tělo, naslouchat mu. Naučit se to může každý! I VY! Cestu k vnímání vlastního těla vám s radostí ukážu ve svém e-booku Žijte bez bolestí. Ráda podpořím všechny, kdo si aktivně chtějí pomoci sami, a proto ho nabízím zdarma ke stažení. Když své tělo budete opravdu znát, už se nemusíte nikoho ptát, co můžete a co nemůžete dělat. Prostě vám to vaše tělo řekne!

Spolu s tím, jak správně dýchat a jak správně provádět pohyby, se vnímání svého těla snadno naučíte při cvičení pilates. Další vhodné aktivity mohou být lekce Zdravá záda, SM systém, TRX nebo i trénink v posilovně s vyškoleným trenérem.

Při cvičení mějte vždy na paměti tyto zásady:

  • Nikdy nepřemáhejte bolest!
  • Vždy cvičíte jen to, co opravdu zvládnete!
  • Jakmile jsou vám nějaké pozice či cviky nepříjemné, necvičte je!

Je důležité si o svých problémech s instruktorem či trenérem promluvit, informovat ho o svém stavu. Na základě toho by se Vám měl individuálně věnovat. Výběr instruktora či trenéra je zásadní! Dejte na doporučení svých známých, či se ptejte, jaká absolvoval/a školení atd. Ne každé pomalé cvičení je automaticky zdravé!

Já třeba na skupinové lekci skoro vůbec necvičím. Jsem tam pro klienty: pozoruji je, kontroluji a opravuji. Navádím je do správného provedení cviků. Pokud zařadím cvik, který je pro někoho nevhodný, řeknu mu to a navrhnu náhradní cvik. Jestliže si to však můžete dovolit, určitě bych ze začátku doporučila pár individuálních lekcí, kde dostanete péči a cvičení přímo pro vás.

Zásadní pro vaše záda je pevné břicho! Zejména musculus transversus abdominis (příčný břišní sval) a šikmé břišní svaly vnější i vnitřní a pánevní dno. Přímý břišní sval sice lze vytvarovat do sexy pekáče buchet, ale pro vaše záda není podstatný. Pokud máte výhřez ploténky, tak pro Vás je posilování sklapovačkami nebo lehsedy naprosto nevhodné!!!

Pravidelným a správným cvičením můžete zlepšit svůj stav. Pravidelným tréninkem se protáhnou a posílí svaly uložené podél páteře a zbavíte se tak bolestí. Při správně fungujících vzpřimovačích páteře a při napřímeném držení těla dochází k prodloužení páteře a obratle nejsou sesedlé na sebe. Díky tomu na sebe tolik netlačí, mají více prostoru, a proto na ploténky, které vyplňují prostor mezi obratli, není vyvíjen nadměrný tlak.

Dva tipy na závěr

Kromě cvičení doporučuji vyzkoušet a kombinovat i jiné metody. Z vlastní praxe vám mohu doporučit tyto:

  • 1
    Kineziotaping
    Při výhřezu ploténky vám může pomoci také kineziotaping. Je to páska, která se nalepí na postižené místo a to je díky tomu zpevněné, takže se nemusíte bát hýbat a hlavně vám uleví od bolestí. Tejp vám vydrží nalepený 4 – 7 dní (můžete se s ním i koupat), a pak se dá kdykoliv aplikovat znovu. Aplikace je otázkou asi 5 minut a cena pásky vás opravdu nezruinuje. Rozhodně si však nechte aplikovat tejp odborníkem a nekupujte si sami pásky v supermarketu. Nejsou kvalitní a mohou vám podráždit kůži.
  • 2
    Dornova metoda plus
    Jako doplněk ke cvičení (kdy ovlivňujeme svaly) vyzkoušejte Dornovu metodu plus. Je to šetrná manipulační metoda, která je opravdu účinná. Rovná klouby do správného postavení a ovlivňuje tedy naše kosti.

Držím vám palce, ať vás výhřez ploténky neomezuje a můžete se radovat z pohybu!

Alena Vůjtová
Jsem instruktorka pilates a jogy. Díky mým více než desetiletým zkušenostem se zdravým pohybem učím lidi vnímat své tělo a správně ho používat. S radostí je tak zbavuji nejen bolestí zad či kloubů. Mé klientky odcházejí z lekcí usměvavé a uvolněné, nabité energií a se zdravým sebevědomím. Více si o mě můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.