Kurz cvičení a masáží na válci

Novinka!

Pilates pana Pilatese není můj pilates

Cvičím vůbec ještě pilates?“, napadlo mě nedávno…a došla jsem k tomu, že: „Vlastně nevím…a je mi to jedno.😊“ Pro mě je nejdůležitější to, že jsou mé klientky spokojené a na mé lekce pravidelně a s radostí chodí.

Je fakt, že kdyby na mou lekci přišel pan Pilates, asi by se dost divil. Své první školení metody pilates jsem absolvovala před 12 lety a je asi celkem přirozené, že se moje lekce časem proměňují. S tím, jak se dále vzdělávám a zabývám se jinými druhy pohybu, vloudily se do mých lekcí cviky z powerstretche, jógové terapie, cvičení pánevního dna, vývojové kineziologie a tréninku fascií. Snažím se zkrátka své klientky rozmazlovat tím, co dělá dobře mě.

Pokud tedy na mojí lekci zavítá někdo, kdo je zvyklý na klasických 34 cviků pilates, bývá hodně překvapen, ale často příjemně. 🙂

Jak vedu své lekce?

S přibývajícími léty mě opouští striktnostroste moje pochopení pro to, že každý den se cítíme jinak a podle toho se liší i naše „sportovní výkony“.

Věřím, že je důležité, aby si každá klientka dokázala přizpůsobit cvičení svým potřebám a naučila se poslouchat a respektovat své tělo…tzn.

  • když už nemůžu, tak prostě odpočívám,
  • tady cítím krásně protažení, tak si tam vydržím atd.

Zásadně nepočítám a neudávám přesný počet opakování. Pokud chci vést lekce pohybu, který je zdraví prospěšný, nebudu nikoho hecovat: „To ještě dáš! Vydrž!“, když vidím, že už úplně ztratil správné nastavení těla.

Nikdy nezapomenu na (pro mě) naprosto odstrašující lekci, na kterou jsem si šla pro inspiraci zacvičit, kde instruktorka křičela na celou tělocvičnu: „Modrý tričko, narovnej se! A ty žlutý tričko, no, neflákej se!“

Na druhou stranu, mám dojem, že když si ke mně přijde někdo zacvičit, chce se hýbat a cvičitne se 15 minut štelovat do výchozího postavení cviku a řešit milimetrové odchylky v držení těla. Snažím se proto, aby lekce plynula a nebyla to nuda.

Pokud chcete cvičení se mnou vyzkoušet, máte možnost! Nově jsem pro vás vytvořila Letní kurz pilates🙂

Co to pilates vlastně je? A proč ho cvičit?

O pilates se říká: „Po 10 lekcích se budete cítit lépe, po 20 lekcích budete lépe vypadat a po 30 lekcích budete mít nové tělo.“

Po prvních lekcích pilates většina klientů konstatuje, že objevili (druhý den ráno, když vstávali z postele) spoustu nových svalů na těle, o jejichž existenci neměli nejmenší tušení. 🙂

Je to pomalé posilovací i protahovací cvičení, které buduje štíhlé dlouhé svaly a tvaruje tělo. Je v něm kladen velký důraz na svaly břicha a středu těla. Učí se správné dýchání a zlepšuje držení těla.

Cviky nejsou složité na koordinaci pohybu, necvičí se do rytmu hudby, takže lekci zvládne odcvičit prakticky každý. Myslím, že pro ženy je to skvělá alternativa posilovny. I kdybyste totiž cvičily pilates denně, nestane se z vás svalnatý babochlap.

Pokud chcete hubnout, je třeba doplnit pilates ještě nějakým cardio cvičením, kdy se na delší dobu zvýší vaše tepová frekvence, protože to v pilates těžko dosáhnete, i když při některých cvicích se můžete zapotit.

Kromě „zkrášlovacích“ účinků má pravidelné cvičení pilates i spoustu přínosů pro zdraví: odstraňuje bolesti hlavy, zad, premenstruační bolesti, zlepšuje držení těla, předchází inkontinenci, učí správně dýchat a zlepšuje soustředění a zbavuje stresu.

Pilates považuji za ideální aktivitu po porodupři nadváze. Díky tomu, že je to pomalé cvičení, můžete ho cvičit i se zdravotními omezeními (např. výhřez ploténky, syndrom karpálního tunelu, operované koleno nebo tenisový loket). Pilates můžete také skvěle využít jako doplňkové kompenzační cvičení k jednostrannému sportu (např. golfu nebo tenisu)

Můj tip pro vás

Pokud vás předchozí řádky nalákaly cvičení vyzkoušet, určitě doporučuji vyzkoušet více různých lektorů. Někdo dává přednost lekcím více dynamickým, někdo chce spíš odpočívat a co lektor to lehce jiný přístup.

Kde se cvičení pilates vzalo?

Vymyslel ho Joseph H. Pilates, který se narodil v roce 1883 v Německu. Byl rachitické dítě, trpěl astmatem a byl často nemocný. Začal se proto zajímat o své tělo a snažil se sám vyléčit. Věnoval se různým sportům (gymnastice, józe, bojovým uměním…), pozoroval pohyb zvířat a na základě toho vytvořil svůj soubor cvičení, které bylo založeno na vědomé souhře těla a mysli. Důraz je kladen na správné dýchání, napřímení páteře a posílení hlubokých posturálních svalů, které zajišťují správné držení těla.

Vymyslel také dva stroje na cvičení – Cadillac a Reformer a několik dalších pomůcek. Své lekce vedl hlavně strojích a teprve později byly cviky převedeny na podložku, aby je mohlo cvičit více lidí.

Joseph Pilates ve svých pověstných trenkách a individuální lekce na stroji

Během první světové války byl v Anglii a před 2. světovou válkou emigroval do USA. Po cestě se seznámil se svou manželkou Clarou, se kterou si v New Yorku na Broadwayi otevřeli studio. Mnozí jejich klienti byli tanečníci, což se odráží v mnoha cvicích, a potom i herci a další známé osobnosti.

Zde se můžete mrknout, jak originální pilates vypadal. Jak vidíte, pan Pilates se se svými klientkami vůbec nepáral.:-) A ty cviky…no, klobouk dolů, že to dáma zvládla…

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Joseph Pilates zemřel v roce 1967 a jeho techniku dále učilo a rozvíjelo sedm jeho žáků. Tím vznikly různé školy pilates, které se od sebe více či méně odlišují.

Je libo další čtení?

Pokud jsem vzbudila váš zájem o pilates, více si můžete přečíst v tomto článku, který vás nejen připraví na vaši první lekci pilates. 🙂

Jaké jsou rozdíly mezi pilates a jógou? Co mě každý směr naučil? To vše jsem popsala v tomto článku.

A co vy a pilates? Je to vaše srdeční záležitost stejně jako moje?

Alena Vůjtová
Jsem instruktorka pilates a jogy. Díky mým více než desetiletým zkušenostem se zdravým pohybem učím lidi vnímat své tělo a správně ho používat. S radostí je tak zbavuji nejen bolestí zad či kloubů. Mé klientky odcházejí z lekcí usměvavé a uvolněné, nabité energií a se zdravým sebevědomím. Více si o mě můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.