Je tu jaro a my konečně můžeme uklidit sněhule. Je čas vytáhnout lehčí otevřené boty. Někdo se raduje, někdo jaro proklíná…
V období bosých nohou a sandálů si každý rok všímám, kolik žen má vbočené palce. A překvapuje mě nejen to, že se to týká i velmi mladých slečen, ale i to, do jaké míry můžou palce vybočit.
Nejde o to, jak vbočené palce vypadají a že koupit si boty bývá oříšek. Jde hlavně o to, že to bolí.
Každý krok cítíte…a tak našlapujete čím dal opatrněji a palce vybočují čím dál víc… Kupujete tedy zdravotní obuv, speciální vložky do bot, speciální ponožky, klínky a udělátka… jenže nic vlastně nepomáhá…a časem se mohou navíc přidat i bolesti kolen, třísel nebo zad…
Co s tím? Dá se vůbec něco dělat? Samozřejmě, že ano! A nemám na mysli hned operaci. To je to nejposlednější řešení, pro které byste se měly rozhodnout, až když nepomůže opravdu nic jiného! Kromě toho, že to je zásah do organismu, je třeba si uvědomit, že ani operace vám nezaručí, že se zbavíte bolestí.
Co jsou to vlastně ty vbočené palce (hallux valgus)? Co je ta nehezká boule pod palcem? Je to kloub palce, který se dostal ze svého normálního postavení v rámci klenby, jak můžete vidět na obrázku. Někdy se dokonce vytvoří kloubní výrůstky, které bouli ještě zvětší.
Chodidlo je dokonalý komplex 26 malých přesně do sebe zapadajících kostí. Jejich postavení zajišťují svaly chodidla, které tvoří příčnou a podélnou klenbu. Tato úžasná konstrukce našich plosek nohou zajišťuje, že můžeme našlapovat pružně a každý krok není pro tělo příšerný náraz.
Bohužel ale čím více součástek, tím více možností, že se něco pokazí.
Proto jsou problémy s chodidly celkem časté…mnoho lidí má ploché nohy, zborcenou klenbu, kladívkové prsty, patní ostruhu, vbočené palce nebo kombinaci více vad najednou.
Mnoho žen začne mít potíže s chodidly v těhotenství. Je to dáno nejen tím, že stoupá váha. Mění se také těžiště těla, které se s rostoucím bříškem posouvá dopředu. Tím zatěžujeme víc přední část chodidel. Dalším důvodem je také působení hormonů. Ty rozvolňují vazy a klouby a změkčují pojivové tkáně. Až budete mít tedy po porodu chuť začít cvičit, nezapomeňte se věnovat i chodidlům.
Lodičky a baleríny pravda nejsou zrovna zdravotní obuv, ale nosíme je snad všechny. Tak jak to, že halluxy trpí jen někdo? Zakopaný pes bude ještě někde jinde… Nevhodné boty ale samozřejmě mohou situaci zhoršovat.
Často ženy, které trápí halluxy říkají: „Měla je babička i máma, tak je mám taky. Máme to v rodině.“ Děti se učí napodobováním a napodobují samozřejmě hlavně své nejbližší, protože s nimi tráví nejvíc času. Přebírají tedy jejich styl chůze a stoje a pohybu obecně. Přebírají životní styl – hodně sportují, nebo se naopak pořád vozí v autě, složení stravy atd. Proto často v rámci jedné rodiny všichni trpí určitými problémy, ale dědičnost a genetika v tom ve skutečnosti není.
Nejdůležitější zádrhel je ve vycentrování dolní končetiny (tedy kyčle, kolena a kotníky nejsou ve svém ideálním postavení) a pokles nebo zborcení příčné klenby. Svaly chodidla jsou ztuhlé a nefunkční a při chůzi nedochází ke správnému odvinutí chodidla a přenesení váhy.
Pravidelným každodenním cvičením dokážete „srovnat“ své dolní končetiny do správné osy a znovu vybudovat klenby svých chodidel. Je potřeba naučit se správně stát a chodit, přenést váhu, trénovat odraz atd. Je třeba začít ovládat svá chodidla, rozcvičit svaly ztuhlé z bot. A mimo jiné vyrazit na nákup nových bot. Měly by být dostatečně široké a mít ohebnou podešev.
Choďte co nejvíc naboso doma i venku. Skvělé je střídat různé povrchy, jak to třeba nabízí spousta bosých stezek.
Kromě cviků, které se soustředí na samotná chodidla, je třeba věnovat se celému tělu a jeho držení. Měly byste srovnat celé dolní končetiny do osy a dostat do rovnováhy svaly, které centrují kyčelní klouby. Věnujte také velkou pozornost postavení a pohyblivosti pánve.
Pokud se rozhodnete, že se vbočených palců chcete zbavit, obrňte se trpělivostí. Pokud ke svému problému budete přistupovat aktivně, po pár měsících určitě uvidíte posun a vaše nohy změní svůj tvar! Klenba nohy je tvořena svaly a svaly přece můžeme posilovat a protahovat. Proto, co se týče chodidla, není nikdy nic ztraceno a pokud budete mít pevnou vůli, výsledky se určitě dostaví.
Kineziotaping (pružná páska) uleví od bolesti! Oddělí se od sebe slepené vrstvy kůže, podkoží a svalů a díky tomu dochází ke stimulaci svalů a jejich lepší funkci. Jako doplněk ke cvičení a podpora funguje tejp velmi dobře, ale sám o sobě halluxy neodstraní. Páska není nic drahého a způsob, jak jí nalepit, vás naučí fyzioterapeut nebo masér během jedné návštěvy.
Gelové vložky do bot, které nutí svaly chodidla k aktivitě.
Je to stejné, jako kdybyste nosily push-upku a očekávaly, že jednoho dne si jí sundáte a vaše prsa zůstanou plná, vytvarovaná a zvednutá podle oné podprsenky.
Trvalé nošení vložek do bot (jiné než gelové), speciální ponožky, speciální klínky na oddálení palce apod. Většina těch věcí stojí spoustu peněz, ale reálný výsledek nepřinesou. Nenutí totiž vaše chodidla k aktivitě. A když nebudete trénovat svaly na chodidle, nikdy se halluxů nezbavíte. I pokud máte vložky vyrobené přímo na míru, je dobré střídat chvíli s nimi a chvíli bez nich.
Držím vám palce, ať svůj boj s vbočenými palci vyhrajete!
P.S.: A pokud byste rády více cviků nejen na chodidla, zvu vás do Klubu Pilates a jóga s citem. Každý týden získáte přístup ke 3 novým lekcím cvičení a natáčím i krátká videa Jednohubky na přání.:-)
Přirovnání s push-upkou je geniální! Palce mám docela v pohodě, ale včera jsme si s mužem všimli, že máme oba jakoby vbočené malíčky, co se dá dělat s tím?
🙂 No asi bych zkusila více přesunout váhu ze špiček do pat. Při pohledu z boku byste měla být kolmo k zemi, hodně lidí je nakloněných dopředu. Hlavní body opory na chodidle jsou vnější okraj paty a bříško pod palcem. je možné, že hodně zatěžujete vnější stranu chodidla. A určitě bych vám doporučila cvičení i masáže s míčkem, které jsou v článku. Jsou na podporu příčné klenby a tam začíná většina problémů s chodidly.
dobrý den,
mohu se zeptat na konkrétní typ gelových vložek do bot?
děkuji:)
Pekny clanek. Ja mam trochu jiny problem- Vysokou klenbu,mostovou nohu,zacinajici vybocene palce ale hlavne bolesti pod druhym,tretim a ctvrtym prstem v kloubech velkych a tyto prsty jsou kladivkove. Toto mam zajiste z prace na zahrade-dlouhodobe pretizeni a prace v dřepu. Jak na to? dekuji. U podologa jsem byla ale ten mi prisel jen na vysokou klenbu a dal nechat vlozky do bot na oporu klenby. V botech to nosim ale bolesti jsou stale.
Určitě je potřeba chodidlo rozpohybovat a začít zapojovat svaly chodidel, masírovat pomocí míčku a samozřejmě přestat dělat pohyby, které vám problém zhoršují. Určitě můžete využít cviky, na které odkazuji v článku.