Laskavá plavková výzva

Vbočené palce nejsou napořád

Jak odstranit vbočené palce

Je tu jaro a my konečně můžeme uklidit sněhule. Je čas vytáhnout lehčí otevřené boty. Někdo se raduje, někdo jaro proklíná…

V období bosých nohou a sandálů si každý rok všímám, kolik žen má vbočené palce. A překvapuje mě nejen to, že se to týká i velmi mladých slečen, ale i to, do jaké míry můžou palce vybočit.

Nejde o to, jak vbočené palce vypadají a že koupit si boty bývá oříšek. Jde hlavně o to, že to bolí.

Každý krok cítíte…a tak našlapujete čím dal opatrnějipalce vybočují čím dál víc… Kupujete tedy zdravotní obuv, speciální vložky do bot, speciální ponožky, klínky a udělátka… jenže nic vlastně nepomáhá…a časem se mohou navíc přidat i bolesti kolen, třísel nebo zad…

Co s tím? Dá se vůbec něco dělat? Samozřejmě, že ano! A nemám na mysli hned operaci. To je to nejposlednější řešení, pro které byste se měly rozhodnout, až když nepomůže opravdu nic jiného! Kromě toho, že to je zásah do organismu, je třeba si uvědomit, že ani operace vám nezaručí, že se zbavíte bolestí.

Co jsou to vlastně ty vbočené palce (hallux valgus)? Co je ta nehezká boule pod palcem? Je to kloub palce, který se dostal ze svého normálního postavení v rámci klenby, jak můžete vidět na obrázku. Někdy se dokonce vytvoří kloubní výrůstky, které bouli ještě zvětší.

Konstrukce chodidel

Chodidlo je dokonalý komplex 26 malých přesně do sebe zapadajících kostí. Jejich postavení zajišťují svaly chodidla, které tvoří příčnou a podélnou klenbu. Tato úžasná konstrukce našich plosek nohou zajišťuje, že můžeme našlapovat pružně a každý krok není pro tělo příšerný náraz.

Bohužel ale čím více součástek, tím více možností, že se něco pokazí.

Proto jsou problémy s chodidly celkem časté…mnoho lidí má ploché nohy, zborcenou klenbu, kladívkové prsty, patní ostruhu, vbočené palce nebo kombinaci více vad najednou.

Můj tip

Sledujte na svých chodidlech otlaky, ztvrdlou kůži či kuří oka. To vše vám napoví, zda jsou vaše chodidla fit.

Mnoho žen začne mít potíže s chodidly v těhotenství. Je to dáno nejen tím, že stoupá váha. Mění se také těžiště těla, které se s rostoucím bříškem posouvá dopředu. Tím zatěžujeme víc přední část chodidel. Dalším důvodem je také působení hormonů. Ty rozvolňují vazy a klouby a změkčují pojivové tkáně. Až budete mít tedy po porodu chuť začít cvičit, nezapomeňte se věnovat i chodidlům.

cvičení na chodidla

Prohlédněte si své nohy

Proč halluxy vznikají?

 • Nosíme boty s úzkou špičkou a boty na podpatcích.

Lodičky a baleríny pravda nejsou zrovna zdravotní obuv, ale nosíme je snad všechny. Tak jak to, že halluxy trpí jen někdo? Zakopaný pes bude ještě někde jinde… Nevhodné boty ale samozřejmě mohou situaci zhoršovat.

 • Může to být dědičné?

Často ženy, které trápí halluxy říkají: „Měla je babička i máma, tak je mám taky. Máme to v rodině.“ Děti se učí napodobováním a napodobují samozřejmě hlavně své nejbližší, protože s nimi tráví nejvíc času. Přebírají tedy jejich styl chůze a stoje a pohybu obecně. Přebírají životní styl – hodně sportují, nebo se naopak pořád vozí v autě, složení stravy atd. Proto často v rámci jedné rodiny všichni trpí určitými problémy, ale dědičnost a genetika v tom ve skutečnosti není.

 • Ta pravá příčina

Nejdůležitější zádrhel je ve vycentrování dolní končetiny (tedy kyčle, kolena a kotníky nejsou ve svém ideálním postavení) a pokles nebo zborcení příčné klenby. Svaly chodidla jsou ztuhlé a nefunkční a při chůzi nedochází ke správnému odvinutí chodidla a přenesení váhy.

masáž příčné klenby

Masáž chodidel

Co dělat, když máte vbočené palce?

Pravidelným každodenním cvičením dokážete „srovnat“ své dolní končetiny do správné osy a znovu vybudovat klenby svých chodidel. Je potřeba naučit se správně stát a chodit, přenést váhu, trénovat odraz atd. Je třeba začít ovládat svá chodidla, rozcvičit svaly ztuhlé z bot. A mimo jiné vyrazit na nákup nových bot. Měly by být dostatečně široké a mít ohebnou podešev.

Moje cviky pro vás

Objímejte tenisáky!

Masážního ježka nebo aspoň tenisák mějte někde pod stolem a kdykoliv si vzpomenete, tak si o něj masírujte chodidla, přejíždějte po něm a objímejte ho chodidlem. Pokud potřebujete návod, jak na to, podívejte se na Pohybovou jednohubku 4, která je věnovaná (auto)masážím chodidel.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Posilujte a protahujte svaly chodidel!

Pohybová jednohubka 15 vám ukáže tři jednoduchá cvičení na chodidla. Cvičte co nejčastěji.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Choďte co nejvíc naboso doma i venku. Skvělé je střídat různé povrchy, jak to třeba nabízí spousta bosých stezek.

Můj tip

Noste lodičky a boty na podpatcích ve chvílích, kdy chcete vypadat dobře a žensky zapůsobit. Když ale např. sedíte v práci u stolu, nikdo nevidí, jestli máte lodičky nebo pohodlné pantofle nebo sedíte naboso.

Kromě cviků, které se soustředí na samotná chodidla, je třeba věnovat se celému tělu a jeho držení. Měly byste srovnat celé dolní končetiny do osy a dostat do rovnováhy svaly, které centrují kyčelní klouby. Věnujte také velkou pozornost postavení  a pohyblivosti pánve.

Pokud se rozhodnete, že se vbočených palců chcete zbavit, obrňte se trpělivostí. Pokud ke svému problému budete přistupovat aktivně, po pár měsících určitě uvidíte posun a vaše nohy změní svůj tvar! Klenba nohy je tvořena svaly a svaly přece můžeme posilovat a protahovat. Proto, co se týče chodidla, není nikdy nic ztraceno a pokud budete mít pevnou vůli, výsledky se určitě dostaví.

Co vám ještě pomůže od halluxů?

 • Kineziotaping

Kineziotaping (pružná páska) uleví od bolesti! Oddělí se od sebe slepené vrstvy kůže, podkoží a svalů a díky tomu dochází ke stimulaci svalů a jejich lepší funkci. Jako doplněk ke cvičení a podpora funguje tejp velmi dobře, ale sám o sobě halluxy neodstraní. Páska není nic drahého a způsob, jak jí nalepit, vás naučí fyzioterapeut nebo masér během jedné návštěvy.

 • Gelové vložky

Gelové vložky do bot, které nutí svaly chodidla k aktivitě.

cviky na vbočené palce

Cvičení na chodidla

Co nedoporučuji?

 • Všechny pasivní pomůcky

Je to stejné, jako kdybyste nosily push-upku a očekávaly, že jednoho dne si jí sundáte a vaše prsa zůstanou plná, vytvarovaná a zvednutá podle oné podprsenky.

Trvalé nošení vložek do bot (jiné než gelové), speciální ponožky, speciální klínky na oddálení palce apod. Většina těch věcí stojí spoustu peněz, ale reálný výsledek nepřinesou. Nenutí totiž vaše chodidla k aktivitě. A když nebudete trénovat svaly na chodidle, nikdy se halluxů nezbavíte. I pokud máte vložky vyrobené přímo na míru, je dobré střídat chvíli s nimi a chvíli bez nich.

Držím vám palce, ať svůj boj s vbočenými palci vyhrajete!

P.S.: A pokud byste rády více cviků nejen na chodidla, zvu vás do Klubu Pilates a jóga s citem. Každý týden získáte přístup ke 3 novým lekcím cvičení a natáčím i krátká videa Jednohubky na přání.:-)

Alena Vůjtová
Jsem instruktorka pilates a jogy. Díky mým více než desetiletým zkušenostem se zdravým pohybem učím lidi vnímat své tělo a správně ho používat. S radostí je tak zbavuji nejen bolestí zad či kloubů. Mé klientky odcházejí z lekcí usměvavé a uvolněné, nabité energií a se zdravým sebevědomím. Více si o mě můžete přečíst zde.
Komentáře
 1. Bětka napsal:

  Přirovnání s push-upkou je geniální! Palce mám docela v pohodě, ale včera jsme si s mužem všimli, že máme oba jakoby vbočené malíčky, co se dá dělat s tím?

  • Alena Palasová napsal:

   🙂 No asi bych zkusila více přesunout váhu ze špiček do pat. Při pohledu z boku byste měla být kolmo k zemi, hodně lidí je nakloněných dopředu. Hlavní body opory na chodidle jsou vnější okraj paty a bříško pod palcem. je možné, že hodně zatěžujete vnější stranu chodidla. A určitě bych vám doporučila cvičení i masáže s míčkem, které jsou v článku. Jsou na podporu příčné klenby a tam začíná většina problémů s chodidly.

 2. Hana napsal:

  dobrý den,
  mohu se zeptat na konkrétní typ gelových vložek do bot?

  děkuji:)

 3. Renata napsal:

  Pekny clanek. Ja mam trochu jiny problem- Vysokou klenbu,mostovou nohu,zacinajici vybocene palce ale hlavne bolesti pod druhym,tretim a ctvrtym prstem v kloubech velkych a tyto prsty jsou kladivkove. Toto mam zajiste z prace na zahrade-dlouhodobe pretizeni a prace v dřepu. Jak na to? dekuji. U podologa jsem byla ale ten mi prisel jen na vysokou klenbu a dal nechat vlozky do bot na oporu klenby. V botech to nosim ale bolesti jsou stale.

  • Alena Vůjtová napsal:

   Určitě je potřeba chodidlo rozpohybovat a začít zapojovat svaly chodidel, masírovat pomocí míčku a samozřejmě přestat dělat pohyby, které vám problém zhoršují. Určitě můžete využít cviky, na které odkazuji v článku.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.