Kurz cvičení a masáží na válci

Novinka!

Proč 80% lidí trpí bolestmi zad?

jak se zbavit bolestí zad

„Bolí mě záda!“ tak tuto větu během svého života pronese až 80% lidí. Hrozivé číslo, že?

Hledá se příčina

Čím to je? Ano, sedavý způsob života, nic nového. Ale to není všechno. Asi se stále dokola opakuji, ale zkrátka v našem těle vše spolu souvisí, vše je navzájem propojené. Jak píšu i v e-booku Žijte bez bolestí…bolesti nevznikají pouze zjevnými způsoby, jako když upadnete, vymknete si kotník nebo si natáhnete sval. Bolest může pramenit z vaší psychiky nebo také problémů s vnitřními orgány. Váš způsob stravování, zejména pokud máte nadváhu, může hrát také podstatnou roli.

Známe řešení?

Ano, samozřejmě! 😊 Všichni známe kupu rad a obecně známých doporučení. Jenže nikdo se jimi v podstatě neřídí! A já se ptám proč? Je to pohodlnost? Nebo si myslíme, že by to stejně nefungovalo? Nebo si říkáme, že to není pro nás, protože pro nás bude platit jen něco extra? Asi to bude od každého něco.

Pan Pepa byl typickým příkladem… Přišel ke mně s tím, že má výhřez ploténkyv žádném případě nechce na operaci. \"Jsem ochotný pro to udělat cokoliv!\", řekl mi.

Jenže, když jsem mu naznačila, že pokud bude sedět v autě, pak sedět v práci, pak sedět v autě a pak sedět u televize, tak se problémů těžko zbaví…byla jeho první odpověď: \"No, to já samozřejmě vím tohleto!\" A pak začaly výmluvy… \"A jak to mám udělat? Nemám vůbec žádný čas! Nemám možnost se hýbat!\"

Kam se poděla ta ochota udělat cokoliv?

On ode mě čekal zázrak, který nenabízím. Já čekala jeho ochotu k aktivitě, kterou není ochoten vynaložit. Naše setkání by skončilo oboustranným rozčarováním, kdyby se do toho nevložila jeho manželka...

Myslím, že problém je v tom, že:

  • v současné době je bolest zad normální součástí života.
    Bereme to jako standard, a tak to neřešíme a když už nám to přerůstá přes hlavu, dáme si ibuprofen a máme aspoň na chvíli klid.
  • se nám to nechce řešit, protože to nepovažujeme za svou prioritu.
    V souvislosti s naším tělem raději řešíme „důležitější“ věci, jako např. jak vyrýsovat bicepsy, jak natrénovat na maraton a jakou zkusit novou dietu.

Řešit bolest zad začínáme až ve chvíli, kdy si získá naši plnou pozornost. Když už je bolest neustálá, nesnesitelná, vystřeluje do různých částí těla, hrozí operace, jsme upoutáni na lůžko atd.

A teď najednou honem co s tím?

Najednou jsme ochotní investovat čas i peníze do vyšetření, procedur, rehabilitací, masáží a speciálního cvičení. Strachujeme se, jestli už není pozdě… a tak se vybičujeme k aktivitám, které ve většině případů naštěstí pomohou.

Jenže tohle není happy end…protože život jde dál. Náš stav se zlepší, jsme z nejhoršího venku…a co pak? Pak se s klidem vracíme ke svým starým zvykům. Bolest už opět není naší prioritou, takže naše ochota dělat něco preventivně je opět na bodě 0. A jsme opět na začátku… Nebo to vy máte jinak?

Spinální cvičení odstraňuje bolesti zad

Cvik proti bolestem zad

Zkusme to spolu změnit! Já vím, že se vám nechce, že si myslíte, že to stejně nepomůže, že máte spoustu jiných starostí…ale dejte mi jeden týden…každý den pět minut…prosííím…stejně jako Pepa…

Manželka Pepovi řekla, že nemůže sedět na gauči a litovat se a donutila ho zkusit pár mých doporučení. 

Když přišel za týden s úsměvem na rtech, byla jsem překvapená. Začal si v práci hlídat, jak sedí, a každý den pět minut cvičil pár cviků, které jsem mu ukázala. 

A výsledek? Cítil se mnohem lépe a měl pocit, že se může daleko lépe hýbat, přestože stále má bolesti.

Jaká je tedy moje rada pro vás?

Každý den si na pět minut lehněte na záda.

  1. uvolněte se a jen dýchejte!
  2. vzpažte a vytáhněte se za pravou rukou a za pravou nohou co nejvíc do dálky, pak zopakujte to samé na levou stranu a pak vytáhněte obě ruce a obě nohy. Zkuste při tom neodlepovat záda od podložky, tzn. neprohýbat se.
  3. pokrčte kolena a postavte chodidla na šířku boků, ruce volně leží podél těla, záda nechte volně ležet na zemi, nepodsazujte pánev, vytáhněte hlavu do dálky. Představte si, že chcete zvednout pokrčené nohy a přitáhnout si kolena k hrudníku. Jenže to nejde, protože se vám lepidlem chodidla přilepila k zemi. Takže silou musíte nejdřív překonat to lepidlo, nohy odlepit a pak teprve pomaličku zvednout. Pozor, abyste se u toho neprohnuli v zádech! Zopakujte třikrát.
  4. uvolněte se a dýchejte a zeptejte se sami sebe, jak vám je...

Co to zkusit z jiného konce?

Pojďme se ještě vrátit na úplný začátek článku a třeba se nám podaří vyskočit z popsaného koloběhu způsobem, který byste nečekali.:-)

Ráda bych se zastavila u té psychiky

O tom, že se náš psychický stav odráží na fyzickém těle, není pochyb. Jen si vzpomeňte, jak se cítíte, když jste nervózní před nějakou zkouškou. Potíte se, máte motýlky v břiše, jste schoulení. Ve stresu máte vyšší svalový tonus, vyšší tep, mozek jede na plné obrátky. Naopak na dovolené u moře nebo při setkání s přáteli jste uvolnění, relaxovaní. Pokud jste maminky, určitě jste si všimly, že ve strachu o dítě jste schopné vyvinout neuvěřitelně velkou sílu a podat fyzické výkony, nad kterými zůstává rozum stát.:-)

A teď ještě připusťme, že různé emoce se odráží v různých částech našeho těla a podívejme se na psychické příčiny bolesti různých částí zad.

Obecně bolest zad znamená, že máte pocit nedostatečné opory, tzn. nemůžete se o někoho opřít, na někoho nebo něco spolehnout.

Spodní část zad 

nás bolí, když se nás týká toto:

  • Finanční starosti

Proletělo vám teď hlavou, že milionáři se teda mají? Tak to pozor! Finanční starosti totiž nesouvisí s částkou, kterou máte na účtu. Mohou to být obavy z budoucnosti a vychází z vašeho přístupu k penězům obecně.

Já jsem si třeba nikdy nedala v restauraci to nejdražší jídlo. Když si vyjímečně dopřeju něco luxusního, dostaví se po euforii zpravidla výčitky svědomí. A říct si o peníze... (za svou dobře odvedenou práci), no tady mám velké rezervy. 

  • Zbytečné starosti

Některé věci zkrátka nemůžeme ovlivnit a mít pod kontrolou, a tak je zbytečné strachovat se. (Např. jak se zachová někdo druhý? Jak něco dopadne? Co ty hladovějící v Africe? Co ten tajfun na druhé straně zeměkoule apod.)

Buďte \"mimoni\" jako já a přestaňte každý den sledovat zprávy a číst noviny.:-) Zajímám se o své blízké a své okolí. Věnuju péči prostředí, ve kterém žiju a které se snažím pozitivně ovlivnit. 

  • Vyhoření a ztráta sil

Moc jsme si toho naložili na bedra. Co s tím? Věnujte čas sami sobě. Dělejte to, co vás baví aspoň malou chvilku každý den. A spíte dost, odpočíváte někdy?

Důležitost času pro sebe jsem objevila na mateřské. A téměř každý den se mi daří najít aspoň malou chvilku, kdy nejsem maminka, uklízečka, kuchařka, partnerka ani instruktorka. Jsem prostě jen sama sebou a a užívám si to.

Střední část zad

nás bolí, pokud nás trápí:

  • Pocit viny

Najděte si čas a v klidu, sami beze spěchu se zkuste zamyslet. Napište si na papír, co vás trápí, co vám nedá spát. Soustřeďte se a nenechte myšlenky odskákat k jiným tématům. Možná vás překvapí, co všechno je někde hluboko ve vás ukryto i desítky let… A kdo dokáže dojít k odpuštění, zažije pocit lehkosti.

Horní část zad

nás bolí, pokud se nás týká:

  • Nedostatečná emocionální opora

Říkáte si: „oni mi nerozumí“, „nikdo mě nepodporuje“, „on mě nechápe“…? Zkuste si o podporu říct. Otevřeně řekněte, co potřebujete. Často si totiž myslíme, že věci jsou jasné a „přeci to každý vidí“. Ale ve skutečnosti to druzí lidé vnímají úplně jinak a nikdo vám nečte myšlenky.

Musím říct, že věta \"nikdo ti nečte myšlenky\" je u nás doma velmi populární. 🙂 A když mám pocit, že už je toho na mě opravdu moc, blok v horní hrudní páteři na sebe nenechá dlouho čekat...

Určitě znáte pojem „vdovský hrb“ (na přechodu krční a hrudní páteře se tvoří tuková boule), který se objevuje zejména u starších dam, které si zkrátka připadají na všechno samy. Jsou tam prý uložené „nevyplakané slzy“. Cvičení, masáže ani baňkování nebývají moc účinné. Nejvíc ke zmizení „hrbu“ napomůže práce s psychikou.

Tak co? Běží vám hlavou… „Achjo, zlatý cvičení a rehabilitace…to se dá vydržet…ale já snad ještě budu muset k psychologovi nebo co? To mi teda moc nepomohlo tohle čtení. Teď se ty moje bolesti zdají ještě komplikovanější než byly…“ ? Doufám, že ne! 😊 Jen jsem vás tímto článkem chtěla pobídnout k lehkému zamyšleník aktivnímu přístupu ke svému životu i všemu, co přináší. Ať se vám daří!

PS: A dejte mi vědět, jak to dopadlo s těmi pěti minutami každý den! Vydrželi jste to celý týden? Vnímáte nějakou změnu? 🙂 Krátká cvičení na každý den jsou i moje Pohybové jednohubky. Vyzkoušejte!:-)

Alena Vůjtová
Jsem instruktorka pilates a jogy. Díky mým více než desetiletým zkušenostem se zdravým pohybem učím lidi vnímat své tělo a správně ho používat. S radostí je tak zbavuji nejen bolestí zad či kloubů. Mé klientky odcházejí z lekcí usměvavé a uvolněné, nabité energií a se zdravým sebevědomím. Více si o mě můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.