Kurz cvičení a masáží na válci

Novinka!

Pozdrav slunci každý den

Ano, cvičím teď pozdrav slunci každý den, protože jsem si sama na sebe vymyslela výzvu! Během celého léta budu každý den cvičit. A proč? Mým cílem je :

  • uvolnit více kyčle,
  • mít zase břicho jako před dvěma těhotenstvími,
  • naučit se stát na hlavě a
  • zbavit se občasného napětí v zádech a rameni.

Jestli toho všeho opravdu dosáhnu pro mě ale vlastně není tak důležité. Už teď po pár týdnech cvičení si totiž užívám lepší procítění ásan a vnímám lépe propojení dechu a pohybu. Ale ten pro mě nejkrásnější objev je proudění energie! Jakmile začnu cvičit (a stačí opravdu pět minut) a prohloubí se dech, cítím, jak se nabíjím energií, a okamžitě mám dobrou náladu.

Cvičení každý den vřele doporučuji nejen díky této své nejčerstvější zkušenosti. Díky pravidelnosti opravdu můžete dosáhnout změn k lepšímu, ať už je Váš důvod k pohybu jakýkoliv. Častým opakováním pohybu totiž dokážeme přetvořit naše nevhodné pohybové stereotypy. Jak nenápadně a bez cvičení vytvořit správné stereotypy se dočtete v mém e-booku, který si bezplatně můžete stáhnout zde.

Problém je „jen“ v tom, JAK cvičíte! Co když to každý den uděláte špatně? Co když nevhodným způsobem budete cvičit každý den třeba půl roku? Jaký asi bude výsledek? Svým rádoby zdravým cvičením si můžete naopak přitížit. Zde jsou dva příklady z mého okolí:

Moje kamarádka byla přesvědčená o tom, že každý den musí cvičit pozdrav slunci, aby měla zdravá záda. Cvičila to tak, jak se to naučila na hodinách jógy, které kdysi navštěvovala. Výsledkem bylo to, že si záda zablokovala v bederní oblasti tak, že nebyla několik dní schopná starat se o své děti. Těžko říct, zda byl problém v tom, že si to přesně nepamatovala, nebo v lektorovi, který chybné provedení neopravil. Několik měsíců navštěvovala fyzioterapii a postupně se bolestí zbavila. Díky terapeutce, kterou zajímalo, jak to vlastně každý den cvičí, se přišlo na to, že dělá záklon nevhodným způsobem. A kamarádka si potom sama uvědomila, že podvědomě zadržuje dech a zatíná svaly, když má na záklon dojít, a vlastně si přeje, aby byl rychle za ní. Naučila se cvičit novou verzi pozdravu slunci a teď jí opravdu pomáhá kompenzovat celodenní nošení a zvedání dětí a ohýbání se k nim.

Můj známý chtěl mít vypracované tělo, ale protože to není „posilovnový typ“, začal cvičit každý den doma sám s činkami. Po půl roce ho neskutečně bolela hlava a rameno. Nevhodnými cviky a špatným provedením si přetížil oblast horních trapézů. Když jsem se ho zeptala, kde si své cviky vybral, řekl mi, že to tak kdysi na nějakém kroužku dělali a něco okoukal ve videích na youtube.

Jenže kde máte záruku, že video na youtube je kvalitní? Vždyť natočit video a zveřejnit ho tam může úplně každý! Doporučila jsem mu, aby si domluvil v posilovně trénink s trenérem. Společně sestavili tréninkový plán na doma a můj známý si teď buduje svaly, aniž by ho něco bolelo.

Opravdu smekám před všemi, kdo se rozhodli cvičit pravidelně sami doma a opravdu jsou tak disciplinovaní, že od toho po pár dnech neupustí! Mají můj obdiv a moc jim fandím! Přijde mi proto velká škoda, když jim potom jejich pevná vůle a úsilí nepřinesou to, po čem touží!

Přitom je to snadné! Odpovězte si upřímně na následující otázku: Jste si na 100% jistí, že své cvičení provádíte správně? Jestli máte i jen tu nejmenší pochybnost, investujte do individuální lekce s odborníkem (Vaším učitelem či lektorem), který Vám sestaví cvičení na Vaše konkrétní tělo a naučí Vás provádět cviky správně. Investice je to rozhodně daleko menší, než když se potom snažíte napravit, co začalo bolet.

A víte, co je úplně nejdůležitější? Ano, zase se budu opakovat…nejdůležitější je vnímat své tělo! Procítit pohyb a respektovat své možnosti!

 

 

 

Alena Vůjtová
Jsem instruktorka pilates a jogy. Díky mým více než desetiletým zkušenostem se zdravým pohybem učím lidi vnímat své tělo a správně ho používat. S radostí je tak zbavuji nejen bolestí zad či kloubů. Mé klientky odcházejí z lekcí usměvavé a uvolněné, nabité energií a se zdravým sebevědomím. Více si o mě můžete přečíst zde.
Komentáře
  1. Naprosto souhlasím s článkem. Spousta lidí, když jde cvičit, tak se záměrem lépe vypadat a v podstatě vůbec nepřemýšlí nad tím, že by si nějak ublížili. Ani je to nenapadne. Jen velmi, velmi málo lidí zareaguje na to, že je fajn cvičit (klidně i doma), ale je důležité mít správnou techniku. Já byla jednou z těch, kdo se opravdu o techniku zajímal, cvičila jsem před zrcadlem a studovala videa jak co dělat (tehdy zahraniční, tady byl fitness boom teprve v plenkách) :)) Cvičím šestým rokem a v podstatě jsem si jen jednou svým neuvážlivým chováním přetížila rameno (právě u jógy, při child pose), protože jsem se protáhla až moc 😀 ne schválně, ale nemyslela jsem na cvičení při cvičení, ale na kraviny. Taky ponaučení. 🙂 Takže za mne 100% raději méně cviků s perfektní technikou než 300 opakování (viz ty 30denní výzvy) s technikou, která člověka akorát „mrzačí“ 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.