Jak si bezbolestně užít advent, i když nestíháte pravidelně cvičit?

S blížícími se Vánoci vždy klesá účast na lekcích cvičení. Nakupování, vánoční večírky, dětské besídky, úklid a pečení dostávají přednost před pravidelným pohybem.

V adventním období máme tendenci zapomínat na sebe. Advent vnímáme jako dobu hektickou, plnou stresu, kdy máme příliš mnoho povinností. Máme nedostatek spánku, jídlo řešíme rychlovkami a zapomínáme se i napít… Všechny pravidelné aktivity jdou stranou.

Říkáte si, že letos už to tak nechcete? Toužíte si advent užít a mít potěšení z příprav na Vánoce? Chcete si na sebe dokázat najít čas i v těch nejnáročnějších dnech? Pak mrkněte SEM, protože právě pro vás jsem připravila svůj Adventní kalendář s citem.

Co můžete i ve shonu, který prožíváte před Vánoci (nebo v jakémkoliv jiném období, kdy toho máte moc), udělat pro sebe a svá záda, resp. celé tělo, aby vás nebolelo?

Připravila jsem pro vás několik tipů. Budou se vám zdát asi obyčejné a budete si říkat: „To je jasný! To přece vím!“ Jenže zkusili jste se jimi někdy opravdu řídit? Zkuste nad nimi tentokrát nemávnout rukou. Malé obyčejné věci totiž mohou způsobit velké zázračné změny. Pojďme se tedy na ně podívat…

1. Pohyb

 • protahujte se
  když se probudíte, když vstáváte po delším sezení nebo stání nebo kdykoliv vás napadne
 • hýbejte se co nejvíc během dne
  choďte po schodech, nejezděte všude autem atd.
 • cvičte aspoň chviličku, ideálně každý den
  K tomu vás neustále vybízím i ve svých Pohybových jednohubkách na Youtube. Krátké cvičení na pět minut určitě zvládnete do svého dne přidat a budete se díky tomu cítit úplně jinak fyzicky i psychicky. Vyberte si třeba tři cviky, které vám dělají dobře a ty si zacvičte, kdykoliv se najde volná chvilka.
 • i běžné domácí činnosti mohou být cvičení
  třeba vytírání, vaření, nebo žehlení. Postavte se rovně, uvolněte ramena, dýchejte…vždyť to z hodin cvičení znáte.

2. Nedělejte věci, kterými si škodíte

 • neseďte s nohou přes nohu a nestůjte v kyčli
  dostáváte tím kyčelní klouby ze svého přirozeného postavení. To ovlivňuje pánev a ta zase páteř. Mnoho bolestí zad má svůj původ právě v postavení pánve.
 • nedržte si telefon zvednutým ramenem
  přetěžujete si tím svaly krku a můžete si snadno zablokovat krk
 • nepřejídejte se
  večírky, rauty, pracovní večeře...jsou velkým pokušením, ale když se hodně najíte večer, hůř se vám spí a tělo se pořádně nezregeneruje.
 • nepijte příliš mnoho alkoholu příliš často
  dodávat cokoliv asi není potřeba 🙂

3. Dělejte to, co vám prospívá

 • seďte a stůjte rovně
  v pozici, kdy máte napřímenou páteř. Nebuďte celý den shrbení. Kdykoliv si vzpomenete, narovnejte se.
 • dýchejte
  pomalu, nosem, až do podbřišku
 • choďte vzpřímeně
  nenoste těžké tašky a kabelky přes jedno rameno
 • tančete
  klidně sami doma. Výběr hudby je na vás a rozpaky a ostych vás nebudou trápit. Rozhýbete a uvolníte celé tělo.
 • jezte v klidu a pijte dost vody
  věnujte pozornost tomu, co jíte, nejezte za chůze ani na stojáka
 • spěte dostatečně
  podle tradiční čínské medicíny během spánku tělo regeneruje a v určitou hodinu vždy regenerují konkrétní orgány. Chodit tedy v týdnu spát pozdě a dohánět to přes víkend, kdy prospíte většinu dne, nedává z tohoto pohledu smysl.
 • odpočívejte
  hledejte si chvilky pro sebe, stačí pár minut – užijte si vanu, vychutnejte si kávu v křesle s knížkou, projděte se... zkrátka dělejte cokoliv máte rádi

Pokud toužíte řídit se všemi těmito radami, ale pochybujete o tom, že to sami zvládnete, přijměte pozvání do Adventního kalendáře s citem.

Od 1. do 24. 12. každý den společně otevřeme jedno okénko kalendáře a v něm bude místo čokolády úkol. Díky těmto úkolům splníte své předvánoční povinnosti, budete se hýbat, užijete si kouzlo adventu a budete mít čas sami na sebe.

Více informací najdete ZDE.

POZOR! Přihlašování končí 30.11. o půlnoci. A od 1.12. začínáme.

Alena Palasová
Jsem instruktorka pilates a jogy. Díky mým více než desetiletým zkušenostem se zdravým pohybem učím lidi vnímat své tělo a správně ho používat. S radostí je tak zbavuji nejen bolestí zad či kloubů. Mé klientky odcházejí z lekcí usměvavé a uvolněné, nabité energií a se zdravým sebevědomím. Více si o mě můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.