Většina žen zjistí, že má něco, čemu se říká pánevní dno, v těhotenství nebo po porodu. Většina mužů to nezjistí nikdy…
„Proč proboha řešíme nějaké pánevní dno, když jsem si přišla zacvičit?“ běží vám hlavou na lekci pilates? Máte pocit, že je to téma moc intimní a nehodí se mluvit o něm na cvičení?
Nechte stud a ostych stranou. Pánevní dno jsou svaly! (Dokonce tři vrstvy svalů to jsou, abych byla přesná.) Stejně jako posilujete a protahujete stehna nebo tricepsy, je potřeba věnovat pozornost i svalům dna pánevního. Svaly napříč celým tělem jsou spojeny do svalových řetězců, které se zapojují v určitých pohybech. Pánevní dno je součástí těchto řetězců a také tvoří součást core, tedy středu těla. Jsou to hluboko uložené svaly, které mají na starosti naše držení těla. Pánevní dno tedy nemůžeme při cvičení ignorovat a do tělocvičny určitě patří!
Ohledně posilování pánevního dna se setkáte bohužel se spoustou zažitých mýtů a omylů. Mnoho žen, včetně některých cvičitelek, si myslí, že posilování pánevního dna mají zmáknuté. Ale ve skutečnosti stahují úplně jiné svaly. (Nehledě na to, že pánevní dno je potřeba nejen posilovat, ale také uvolňovat.)
Pojďme si nejdřív udělat jasno v tom, KDE pánevní dno je. Pánevní dno uzavírá břišní dutinu zespodu. Podpírá vnitřní orgány a drží je na správném místě. Najdete ho mezi kostrčí a sponou stydkou a sedacími kostmi.
U spousty žen nefunguje pánevní dno optimálně, tzn. je buď přetížené nebo oslabené. JAK se to stane? Velmi snadno, mezi nejběžnější příčiny patří:
Jak poznám, že se mě problém s pánevním dnem týká? Pokud trpíte některým z následujících problémů:
je pravděpodobné, že cvičení na pánevní dno vám jedině prospěje.
PROČ je problém cvičit pánevní dno? Protože ho nevidíme a nelze zvenku zkontrolovat, jestli to děláte správně. Ze začátku to pro vás může být těžké, protože neumíte procítit tuto oblast těla a vnímat maličké pohyby, které se tam dějí.
JAK správně pánevní dno procvičit?
„Cože? A co mám dělat? Kde mám co cítit? Vůbec tomu nerozumím!“, říkáte si? Ano, já vím, je to něco nového, těžko uchopitelného. Není to, jako když uděláte dvacet výpadů a pak vás bolí stehna. Je to maličký pohyb uvnitř vašeho těla s použitím minimální síly. Ucítíte při tom takové lehké šimrání v podbřišku, nic víc. Je potřeba se opravdu soustředit, abyste ten jemný pohyb ucítily. Zkoušejte to, nevzdávejte se po prvním neúspěšném pokusu.
Pro lepší vnímání oblasti pánevního dna vám doporučuji dvě věci:
Jakmile se naučíte s pánevním dnem pracovat, můžete cvičit naprosto kdykoliv a kdekoliv, protože navenek to nikdo nepozná.
Až se se svým pánevním dnem skamarádíte,
Více informací o pánevním dnu a jeho aktivaci se dozvíte v mém e-booku Žijte bez bolestí, který si můžete zdarma stáhnout ZDE.