Pobyt se cvičením na Krétě 12.-19.9.2025

Přihlášení do konce ledna!

Únava a zázračný hořčík

Mám pocit, že v poslední době na mě všude vyskakují reklamy na hořčík: “Trápí vás únava? Dejte si hořčík!” To je momentálně velký hit. Ano, hořčíku máme obecně nedostatek a opravdu vám může od únavy pomoci, zvlášť pokud si koupíte kvalitní. 

Mě se ale úplně nezdá ta rovnice: Únava? Dej si hořčík! = Problém vyřešen!

Myslím, že je na místě zamyslet se nad tím, proč jste unavené. A svou únavu trošku zkoumat, protože pak si od ní můžete pomoci i jinak.

Proč jsme unavené?

Hlavní příčina únavy u většiny lidí je podle mého názoru nerovnováha mezi prací a odpočinkem. Pořád něco “musíme”, jedeme na plný plyn, děláme něco smysluplného, honíme se, dosahujeme výkony, soutěžíme, vyděláváme a jsme v napětí. Práce je to, čemu dáváme hodnotu a odpočinek je “pro slabochy”, “nic nám nepřináší” a zkrátka na něj nemáme čas.

Jenže odpočinek je protipól práce, potřebujeme ho a je úplně stejně důležitý. Stejně jako nic není jen černé nebo bílé. Během odpočinku regenerujeme, nabíráme síly, zpomalujeme, jsme pasivní, uvolňujeme se, věnujeme pozornost samy sobě a děláme věci, které nás těší a nemusí mít nutně nějaký smysl.

Zkuste se nad tím zamyslet. Jaký je váš vztah k odpočinku? Kdy odpočíváte? Až když jste unavené, nebo je to přirozená součást vašich dní? Dovolíte si odpočívat? Umíte to? Nebo vás hlásek v hlavě pořád popohání k činnosti a aktivitě? Podá si vás váš vnitřní kritik, jakmile si na chvíli lehnete?

Jak to máte vy? A proč? Je to proto, že to tak měla vaše maminka? Nebo máte pocit, že by si o vás někdo pomyslel, že jste líná?

Věřím, že když dáte ve svém životě větší prostor odpočinku, nemusíte mít pocit, že hořčík je vaše jediná spása.

Druhy únavy

Kdy se objevuje únava a čím může být způsobena? Podívejme se na několik různých druhů únavy.

Po jídle

Únava po jídle naznačuje, že vaše trávení není v nejlepší kondici. Trávení můžete podpořit bylinkami v podobě čaje nebo ve formě švédských kapek před jídlem.

Zamyslete se nad tím, co jíte. Není vaše jídlo příliš těžké? Zkuste svou stravu odlehčit, omezit např. tučné maso a uzeniny, polotovary, vysoce průmyslově zpracované potraviny, bílou pšeničnou mouku, mléčné výrobky, nebo cukr.

Trávení také podpoří to, když po jídle půjdete na procházku, nebo se budete jinak hýbat. Já vím, že je to přesný opak toho, co se vám chce, ale když se překonáte, vážně to funguje.

Zimní únava

Pokud vás trápí únava v zimě, zejména na jejím konci, možná máte oslabené ledviny. Jak jim můžete udělat dobře? Dopřejte jim suché teplo.

Jak na to? Mořskou sůl vysypte na plech a v troubě sůl zahřejte. Pak ji přesypte do povlaku od nějakého polštářku a přiložte na ledviny. Pozor, ať se nespálíte. Nechte se zahřívat, jak dlouho vám to bude příjemné.

Únava životem

Za únavou může být také to, v jaké životní situaci se zrovna nacházíte, v jakém prostředí se pohybujete a jakými lidmi jste obklopená. Možná vám někdo „vysává“ energii a možná vám také někdo neustále překračuje hranice a to vás vyčerpává, protože to není v souladu s vašimi pocity a potřebami.

Ano, ne všechno se dá mávnutím kouzelného proutku změnit, ale možná stačí začít tím, že si uvědomíte příčiny své únavy.

Ranní únava

Jestliže jste unavené sotva ráno vstanete z postele, možná nemáte kvalitní a dostatečný spánek. Čím ho můžeme vylepšit? Je důležité chodit spát před půlnocí, vyvětrat místnost, kde spíte, a netopit více než na 18 stupňů. Nepřejídejte se na noc, nepijte kávu po 14h. Spěte ve tmě – čím méně světla, tím lépe.

Běžte každý den aspoň na chvíli ven, hýbejte se – zkrátka unavte se. Těsně před spaním se nedívejte na obrazovku, displej ani monitor, případně využijte brýle, které blokují modré světlo.

Dejte si meduňkový čaj nebo třeba homeopatika Sedalia, které pomohou s usnutím. Skvělé jsou také meditace, které vám pomohou zklidnit myšlenky a přepnout se z režimu výkonu do režimu odpočinku. Stejně tak dobře vás může zklidnit pozorování svého dechu a jeho postupné zpomalování. 

Respektování rytmů

Pokud se už teď děsíte jarní únavy, zkuste se zamyslet nad tím, jak se mění váš každodenní život v průběhu roku. Pokud jste jako robot a ať je léto, nebo zima, stále se chováte stejně, je dost možné, že vás jarní únava dostihne. 

Jsme součástí přírody, a proto bychom se měly přizpůsobovat rytmu roku. Stejně jako se mění v jednotlivých ročních obdobích váš šatník, měl by se měnit i jídelníček a vaše zvyky.

V létě trávíme více času venku, jíme čerstvé ovoce a zeleninu, chodíme později spát a jsme celkově aktivní. Naopak v zimě bychom měly chodit dřív spát, užívat si “teplo rodinného krbu”, více odpočívat a jíst teplé jídlo, které může být více tučné a kořeněné. Skvělé jsou také vývary.

Další rytmus, který bychom jako ženy měly ctít je menstruační cyklus. Pokud trpíte PMS, je velmi pravděpodobné, že u vás není v rovnováze práce a odpočinek.

Zatímco v první polovině menstruačního cyklu jsme aktivní, společenské, výkonné a plné elánu, v druhé polovině přichází útlum, potřeba odpočinku, být sama a věnovat se činnostem, které netlačí na výkon.

Pokud jste celý měsíc ve stresu, může dojít k narušení hormonální rovnováhy a potom se právě mohou dostavit nepříjemné projevy PMS. 

Proč není dobré zahánět únavu kávou, sladkostmi a energetickými nápoji?

Je to jen krátkodobé řešení a navíc si vytváříte závislost.

Ve chvíli, kdy se dáte sušenku vám vyletí cukr v krvi, takže najednou energii máte, jenže jen dočasně. Samy určitě dobře víte, že po určité době vaše energie opět klesne a často ještě níž, než kde byla a vy potřebujete sáhnout po další dávce cukru, abyste se opět nabudily.

Náš organismus velmi vyčerpává neustálé kolísání hladiny cukru v krvi a pokud to děláte dlouhodobě, můžete se dopracovat k cukrovce. (O tom, jak se zbavit závislosti na cukru jsem napsala článek, který si můžete přečíst tady.)

Káva a nápoje s obsahem kofeinu vlastně uměle uvádějí naše tělo do stavu stresu a to dlouhodobě opět vyčerpává a může např. narušit hormonální rovnováhu.

Co vám pomůže?

Podívejte se, co na únavu funguje zaručeně lépe než káva nebo dortík.

Bachovy květové esence

Bachovy květové esence mají na únavu a vyčerpání esenci Olive. Je vhodná pro ty, kteří mají nedostatek sil a kvůli únavě si nejsou schopni užívat každodenní život.

Je vhodné ji užívat v náročných životních situacích, kdy pečujete o druhé, při zkouškách, po porodu apod. Esence podpoří schopnost hospodařit se svou životní energií.

Pohyb

Skvělým pomocníkem od únavy je pohyb. Ano, já vím, když jste unavená, hýbat se vám vůbec nechce. Jenže, když jen sedíte a sedíte, vaše energie stagnuje. Nemusíte jít hned běhat nebo hodinu posilovat.

Rozproudit se můžete i během krátké chvilky. Krátká rychlá procházka, třesení a vyklepávání celého těla, tanec na vaši oblíbenou písničku, poskakování, rychlé pohyby pažemi nad hlavou.

Jak pracovat s energií a díky tomu se nedostávat do stavu vyčerpání vás může naučit tai-ji, čchi-kung nebo kundalini jóga.

Epsomská sůl

Hořčík nemusíte do těla doplňovat pouze tabletkami, ale do těla ho můžete přijímat i přes kůži. Stačí si napustit vanu a přidat do ní epsomskou sůl (koupíte v drogerii). Pokud vanu nemáte, napusťte si vodu do kýblu, přidejte sůl a dopřejte koupel svým nožkám.

Jak řešíte únavu vy? Podělíte se o své vychytávky a tipy? Budu moc ráda!

Na téma únavy jsem napsala už jeden starší článek, připomenout si ho můžete tady.

Alena Vůjtová
Jsem instruktorka pilates a jogy. Díky mým více než desetiletým zkušenostem se zdravým pohybem učím lidi vnímat své tělo a správně ho používat. S radostí je tak zbavuji nejen bolestí zad či kloubů. Mé klientky odcházejí z lekcí usměvavé a uvolněné, nabité energií a se zdravým sebevědomím. Více si o mě můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.