ZAČNI S POHYBEM!

4 KRÁTKÉ LEKCE, KTERÉ VÁS ROZHÝBOU

Fisherman´s trail a blackout

Když mi má milá sestra řekla, že jede s kamarádkami na Fisherman´s trail do Portugalska a jestli se nechci přidat, věděla jsem, že tomu se nedá odolat. Je to už přes 20 let, kdy jsem byla ve Španělsku a ušla asi 100 km ze Svatojakubské cesty a od té doby vím, že jít a jít a jít je můj sen, na který jednou dojde.

Fisherman´s trail neboli Rybářská stezka vede po pobřeží Portugalska a celkem má více než 200km. Je to stezka bezpečná, dobře značená a přístupná všem, protože na ní není žádné velké převýšení a jednotlivé etapy jsou dlouhé kolem 20 km. Tak jsou totiž od sebe vzdálená městečka, kde můžete přespat. Dokonce si můžete objednat i převoz zavazadel a jít opravdu nalehko.

Jediná náročnější věc, která vás na cestě čeká je písek. Některé úseky se jdou v písku, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout. Určitě je ale dobré pořídit si návleky na boty, abyste nemusely vysypávat písek z bot na každém kilometru. Je určitě potřeba vzít si dost vody na celý den, protože ne vždy je po ruce vesnička s kavárnou nebo obchodem, kde doplníte zásoby.

Cesta ubíhá sama a vy jen jdete a kocháte se výhledem na oceán neuvěřitelně modré barvy, vlny, skály, malé plážičky, čápy a racky a posloucháte vlny, jak narážejí do kamenů a skal. Ano, fouká tu téměř neustále, ale čelenku přes uši jsem potřebovala jen jeden den, kdy bylo celkově chladněji. Jinak byl vítr vlastně příjemné osvěžení.

Já jsem stezku absolvovala v dubnu, což navíc znamenalo nádherné rozkvetlé květiny i keře, které vydávaly omamnou vůni. Každý den se krajina i cesta trošku mění a nudit se tu určitě nebudete. A jestli tam byly davy lidí? Nebyly! Potkávali jsme dvojice a menší skupinky lidí, nebylo tu liduprázdno, ale na to, že to byla sezóna, kdy chodí tuto stezku nejvíc lidí, tu opravdu přelidněno nebylo.

Šli jsme úsek z Porto Covo do Aljezur, cca 100km a měli jsme na to 5 dní. Jednotlivé části byly Porto Covo – Milfuentes, Milfuentes – Almograve, Almograve – Zambueira de Mar, Zambueira de Mar – Odeceixe, Odeceixe – Aljezur. Dá se jít ale i v protisměru. Dále pak stezka pokračuje ještě více na jih a dojde až do Lagosu.

Už po prvním dnu jsem vypnula. Neřešila jsem, co bylo, co bude a všechny problémy a myšlenky, které mi kroužívají hlavou celý den, zůstaly doma nebo někde cestou. Je krásné dostat se do stavu, kdy jen jdete a nic neřešíte. Užíváte si vše, co vidíte kolem sebe, a trápí vás jen to, co budete jíst a kde budete spát, a to je asi tak všechno. Ano, ten jogínský profláklý stav „tady a teď„. Byla jsem tak plná dojmů, že jsem neměla chuť cokoliv číst, obsah sociálních sítí mě nezajímal a ani hudbu jsem neposlouchala. Krásné zpomalení.

Byla jsem velmi překvapená, že mě nebolely nohy. Po ránu jsem trochu cítila kyčle, ale když jsem opět vyrazila, bylo to v pořádku. A bylo to tím, že se šlo krajinou, po měkkém povrchu. Každý večer jsem se protáhla a cítila jsem se opravdu dobře, přestože nejsem nijak trénovaná na dlouhé pochody. (Pokud toužíte naučit se efektivně protahovat, připravila jsem pro vás 11 minutovou lekci, nebo dokonce celý kurz.)

No a tady idylka mého povídání končí… Bohužel v pondělí, když jsme měli odlétat, přišel blackout. Asi tak pět minut po příchodu na letiště se všude zhaslonikdo nevěděl, co se děje. Nicméně kontroly fungovaly stále stejně, i když v šeru. A tak jsme dostali až ke gatu a stále doufali, že o nic nejde a odletíme, což se ale nestalo…

Na letišti fungují záložní zdroje, a proto jsme měli výhodu, že fungovaly záchody, tekla voda a za hotové jsme si mohli koupit vodu a jídlo.

Výpadek trval cca 10 hodinemoce byly velmi silnéstres, strach, když nevíte, co se děje, nebo když ztratíte spojení, zoufalství, když vám nikdo nic neřekne, vztek, že je otevřená jen jedna přepážka a k ní stojí fronta 100 lidí, bezmoc, když dostanete letenku až za 3 dny a to už máte být někde úplně jinde.

Ale ano, vlastně jsme měli štěstí… hlavně proto, že nás bylo víc a když jsme se smířili s nocováním na letišti, užili jsme si dost legrace.

Tak toto jsou moje dojmy z posledních dní… A co si z toho můžu vzít za ponaučení?

  • vždy mít u sebe vodu, něco k jídlu a hotovost
  • vytisknout si všechny dokumenty včetně letenky, pro případ, že vám nebude fungovat mobil nebo si ho nebudete mít kde dobít
  • nenechat se odbýt, být aktivní a na nic nečekat
  • sjednat si dobré pojištění

Tak hodně štěstí na vašich cestách!

Alena Vůjtová
Jsem instruktorka pilates a jogy. Díky mým více než desetiletým zkušenostem se zdravým pohybem učím lidi vnímat své tělo a správně ho používat. S radostí je tak zbavuji nejen bolestí zad či kloubů. Mé klientky odcházejí z lekcí usměvavé a uvolněné, nabité energií a se zdravým sebevědomím. Více si o mě můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *