Pohybový adventní kalendář

1.-24.12.2023

Zima, jaro, změny a všední dny

Z minulého roku jsem strávila asi polovinu na chalupě na vesnici v Podkrkonoší a díky tomu jsem měla možnost začít více vnímat přírodu a cyklus roku. Vše má svůj čas, vše se neustále mění a vše se každý rok opakuje.

To jsem objevila Ameriku, že?:-) Jenže v přetopeném bytě v paneláku jsem např. těžko mohla přijít na to, že v zimě je nesmysl snídat jogurt nebo večeřet salát.

Začala jsem si daleko více uvědomovat, že dlouhé teplé dny v létě naprosto přirozeně trávíme venku v pohybu. V zimě jsem si naopak „dovolila“, že, když je v pět tma, tak si můžu zalézt ke knížce a jít v osm spát.

Zimní útlum jsem celkem silně vnímala už v předchozím roce, kdy jsem před Vánoci nebyla schopná vůbec pracovat. Tuto zimu přišel v trochu jiné podobě. Byla jsem daleko víc unavená, víc odpočívala, nechtělo se mi ven a vše bylo takové zpomalené. Opravdu jsem si připadala jako medvěd v zimním spánku.

Je to tak naprosto přirozené, protože příroda také odpočívá a nabírá síly, aby se na jaře vše mohlo v plné síle probudit.

Z tohoto pohledu je nesmyslné dávat si uprostřed zimy novoroční předsevzetí. Energie je málo a do ničeho nového se nám pochopitelně nechce.

Hubnout, když je zima a tělo se snaží ochránit před chladem? To prostě nemůže jít dobře.

Hýbat se, když toužíme začíst se do knížky nebo prostě jen koukat, jak oheň hoří v krbu? To chce velké odhodlání.

Díky tomu, že jsem se letos odpočinku nebránila, s pomaličku prodlužujícími se dny jsem začala vnímat postupný nárůst energie. Pár slunečných dní mě potom naplno probudilo v dobré náladě. I přes sníh a mráz se někde ve vzduchu už dalo tušit, že přijde jaro.

V půlce února začíná čínský nový rok. A to je doba předjaří, kdy zatoužíme po něčem novém, po změně a máme na to síly.

S počínajícím jarem přijde chuť zbavit se toho, co nám neslouží, očistit sebe i prostor, ve kterém žijeme. Toužíme získat lehkost, roste chuť se hýbat, chuť do nových věcí, chuť vylézt z ulity a být vidět.

Ale vše přichází postupně, pomalu, po malých krůčcích. Na jaře nenajdete na stromě červená jablka – nejdřív musí strom vykvést, pak vyrostou listy a pak uvidíte malé zelené plody, které postupně dozrají…

Stejně tak nemusíte rovnou běhat maraton nebo držet půst, ale stačí začít pomalu a dělat drobné změny. Pozvolné změny jsme totiž schopní dlouhodobě udržet a mohou se díky tomu stát novou součástí našeho každodenního života.

A tak pokud máte pocit, že se během uplynulého roku kamsi vytratilo odhodlání pravidelně se hýbat, teď je ta nejlepší doba probudit v sobě opět chuť k pohybu. Chybí vám odhodlání začít? Můžeme se do toho pustit společně s Jarní výzvou.

Cvičení každý den?

Vytvořit si nový návyk trvá údajně 21 dní, pokud ho provádíte každý den (ideálně ve stejnou dobu).

Pokud si jednou týdne půjdete dát pořádně do těla do posilovny, žádný návyk si nevytvoříte a akorát budete opakovaně po námaze velmi unavení.

Naopak, pokud si lehce zacvičíte každý den 15 minut, zvyknete si na to velmi snadno a nebude vám dělat problém v tom pokračovat.

Jakmile zjistíte, že se bez svého nového návyku už neobejdete, můžete přidávat… věnovat mu více času, udělat ho náročnější, jít více do hloubky. A zároveň přichází radost a uspokojení z toho, co už jste dokázaly, a to vás ochrání před tím, že byste své nové aktivity nechaly.

Vážně nemáte čas?

Máte pocit, že nemáte ani 15 minut denně? Máte! Vše je jen otázkou priorit. Pokud se něco stane vaší prioritou, tedy začnete to považovat za velmi důležité, čas si na to dokážete najít. Obzvlášť, pokud je to něco příjemného a cítíte se při tom fajn.

A platí to i pro maminky malých dětí. Víte, na co jsem přišla? Že to dětem prospívá, když maminka není k dispozici vždy a okamžitě. Jednak se děti naučí chápat, že i maminka sama má někdy nějaké své potřeby, ale hlavně je to vede k samostatnosti. Kdybych totiž hned přiběhla a pustila jim vodu / zapnula zip / podala hračku, jak by přišly na to, jak se to dělá?

Skupinová energie

Ve více lidech se to lépe táhne. Díky tomu, že nejste v určité situaci samy, to tak snadno nevzdáte. Můžete se nechat inspirovat příklady ostatních nebo se naopak stát tím, kdo inspiruje.

Ženy, které se snaží vytvořit si stejný nový návyk jako vy, pro vás budou mít pochopení a poskytnou vám podporu a motivaci. Mít s kým sdílet své úspěchy i pochyby je k nezaplacení.

A přesně tohle najdete v Jarní výzvě, která začíná už 1.3.2021.

Každodenní život

obyčejných všedních dnech je síla… je jich totiž hodně. A vše, co (ne)vykonáme, se postupně sčítá

To, jak vypadáte, jestli máte svaly, nebo naopak pár kilo navíc závisí hlavně na tom, co děláte na každodenní bázi. Chodíte každý den, nebo jezdíte hodně autem? Dáte si dortík výjimečně, nebo každý den padne tabulka čokolády? Dáte si víno při výjimečných příležitostech, nebo je sklenička váš každovečerní rituál?

To, co opakujete den za dnem, je důležitější než to, že jednou za měsíc např. jedete na víkend na kolo a ujedete 150 km, nebo se vyhecujete k jinému sportovnímu výkonu.

Držím vám palce, ať se vám s jarní energií podaří provést jakékoliv změny ve svém životě, ke kterým se právě teď rozhodnete.

Alena Vůjtová
Jsem instruktorka pilates a jogy. Díky mým více než desetiletým zkušenostem se zdravým pohybem učím lidi vnímat své tělo a správně ho používat. S radostí je tak zbavuji nejen bolestí zad či kloubů. Mé klientky odcházejí z lekcí usměvavé a uvolněné, nabité energií a se zdravým sebevědomím. Více si o mě můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.