Jak si poradit s bolestmi zad?

spinální cvičení odstraňuje bolesti zad

V návaznosti na svůj článek o bolavých zádech jsem dostala zajímavý dotaz…Co dělat, když mě chytnou záda, skřípnou se, přeleží, zablokují, prostě začnou bolet…?

A odpovědí je tento článek…

Hned na začátek chci podotknout, že zde uvádím pouze metody, se kterými mám já dobrou osobní zkušenost! Metod, jak pracovat s bolestí a tělem je nepřeberné množství, a není mým cílem je zde všechny uvést. Třeba někoho z vás nasměruji, dodám vám inspiraci. Třeba si řeknete, že máte svou vlastní ověřenou metodu… Pokud jí chcete sdílet s ostatními, využijte určitě komentáře pod článkem. Ráda si rozšířím obzory! 🙂

Co můžu udělat já sama?

Ze všeho nejdřív hlavně klid!

Dopřejte svému tělu čas…nesnažte se hned něco silou rozcvičovat. Třeba se vám jen vaše tělo snaží naznačit, že je čas si odpočinout! 😊

Na druhou stranu, ale bolest nepřemáhejte a nepřehlížejte, nemávejte nad ní rukou…nic se neděje jen tak, vše má svůj důvod

Pokud potřebujete, vezměte si něco na bolest. Odpočívejte, vyspěte se, jestli to půjde. Doplňte hodně tekutiny. Ohledně aplikování tepla či chladu jsem trochu opatrná. Když si totiž na zánět aplikujete teplo, tak si tím spíš uškodíte. A ve chvíli, kdy vás něco akutně začne bolet, ne vždy víte příčinu. Pokud však máte své osvědčené postupy, určitě vás od nich nezrazuji.

Až se vám bude chtít, lehněte si na rovný povrch a protahujte se. Jakkoliv vás napadne. Jako když se ráno probudíte.

Krátký pohyb každý den pomůže od bolestí zad

Pravidelné cvičení

Nádech - výdech

Položte si ruce na podbřišek a zkuste do svých dlaní nasměrovat dech. Potom posuňte dlaně do pasu, na spodní žebra, na klíční kosti a všechny tyto části těla zkuste prodýchat.

Můžete také zkusit pozici dítěte (sed na patách se zabalenými zády). Zkuste sedacími kostmi opravdu dosednout na paty a čelo přiblížit ke kolenům. Nebudete tedy ležet břichem na stehnech, ale záda vytvoří velký oblouk. Mohou se tak protáhnout a také v této pozici do zad snadno pošleme dech.

Posílejte dech do místa bolesti. Představte si, že s nádechem tam vytváříte prostor a s výdechem pošlete pryč všechno napětí. Opakujte aspoň 5 x, maximální délce se meze nekladou. 😊

Jemné cvičení

Potom můžete vyzkoušet pár jednoduchých cviků na protažení a rozcvičení celého těla. Vše ale dělejte s ohledem na své citlivé místo. Pokud by se bolest zhoršovala, cvičení nechte. Cvičte lehce, bez použití síly, opatrně. Vnímejte, jak vaše tělo reaguje na cvičení. Vyžaduje to vaše plné soustředění. Buďte k sobě laskaví! Věty: „Musím něco vydržet!“ a „Co bolí, to sílí!“ zapomeňte!

Moje oblíbené cviky pro vás

Kočka

Na všech čtyřech, dejte dlaně pod ramena a kolena na šířku pánve.

S výdechem zabalte záda a udělejte u nich velký oblouk. Zabalte i hlavu, podsaďte pánev. Odtlačte se od dlaní a co nejvíc se vyhrbte mezi lopatkami.

S nádechem se postupně od beder narovnávejte a dojděte až do prohnutí. Stále se odtlačujte od dlaní. Nevystrkujte bradu dopředu.

Zopakujte aspoň 8x. Dech posílejte do podbřišku.

Rotace od chodidla

Položte se na záda, levou nohu natáhněte a pravé chodidlo postavte na zem. Upažte.

S výdechem zatlačte pravým chodidlem do země. Pravé koleno stále míří vzhůru. Pánev se vám natočí doleva. Hlavu natočte lehce doprava. S nádechem povolte a pánev i hlava se vrací zpět. 

Zopakujte 5 x a potom vystřídejte strany. 

Kdo jiný a co mi pomůže?

Když mě kdysi dávno začaly bolet záda a všechny tyto úžasné metody, o kterých zde píšu, jsem ještě neznala, nevěděla jsem, kam se vlastně obrátit.

Mé první kroky proto vedly k mé praktické lékařce. Ta mi řekla: „Tak se svlíkněte a předkloňte se!“ Udělala jsem, jak mi řekla… „Hm, já tam nic nevidím! To nic nebude, napíšu vám prášky.“ To by mě hrozně zajímalo, co by tam musela vidět, aby mě poslala třeba na ortopedii…prolétlo mi hlavou… Tato návštěva mě tedy opravdu neuspokojila, prášky jsem nebrala a našla jsem si ortopedii, kam jsem potom chodila na rehabilitace. Kombinací magnetu a cvičení jsem se bolestí opravdu zbavila. Absolvovala jsem tam ale aspoň deset návštěv, než problém odezněl.

Dech má vliv na bolesti zad

Dýchání

Později jsem se začala více zajímat o alternativní metody a dnes na ně nedám dopustit. Dnes, když mě začnou bolet záda, si s tím umím poradit bez klasických léků i lékařů. Neříkám, že je na klasické medicíně něco špatného, to vůbec ne. Jen se vám snažím ukázat, jak pestrá je paleta vašich možností. A když nejste spokojení s jedním, neznamená to konec, ale prostě můžete jít jinam.

Ať se rozhodnete pro cokoliv. Důležité je, abyste vy sami té dané metodě věřili a abyste terapeutovi důvěřovali. Jinak se nedokážete uvolnit, svěřit se jim do rukou a nebude to fungovat.

 • Fyzioterapie
  Pozitivum je, že vám terapii většinou zaplatí zdravotní pojišťovna. Negativum je to, že jsou mezi fyzioterapeuty velké rozdíly. Technik, které používají, je velké množství a obyčejnému smrtelníkovi nic neřekne výčet absolvovaných školení a výcviků. Pokud se tedy k fyzioterapeutovi chystáte, zvláště, pokud si ho budete hradit sami, poptejte se a dejte na doporučení. A jestli vám terapie u jednoho fyzioterapeuta nepřinese úlevu, nezanevřete na ně, protože jiný vám může pomoci.
 • Dornova metoda plus
  Metoda, při které se klouby vracejí za pohybu do svého přirozeného postavení. Stojíte nebo sedíte a lehce hýbete nohou nebo rukou a terapeut vám tlačí na pánev, klouby nebo obratle. Snadno, bezpečně a rychle vás tato metoda srovná a potom je vhodné jí doplnit cvičením. Všem jí neustále doporučuji, protože funguje prostě zázračně.
 • Akupunktura
  Toto je můj zatím nejnovější objev. Po deseti minutách na lehátku se zapíchanými jehličkami (vůbec to nebolí, nebojte) se dostavila neuvěřitelná úleva od zablokovaného krku. Potom jsem ještě asi týden měla jehličky v uchu, což bylo lehce citlivé, ale opravdu jsem najednou mohla volně otáčet hlavou.
 • Reiki
  Teoreticky vám k tomu neřeknu nic, protože o reiki vlastně nic nevím. Tedy ne, že bych se nepokoušela něco si zjistit, ale můj mozek to jaksi nebere, jak to vlastně funguje. 🙂 Ale mám svůj úžasný prožitek. Hodinu ležím, přikrytá dekou a mistr reiki se mě jemně dotýká na nohách, na zádech i na hlavě, přikládá dlaně. V průběhu terapie jsem cítila různě po těle mravenčení, ale někdo prý necítí vůbec nic. Po skončení terapie jsem se cítila odpočatě a hlavně záda odblokovaná absolutně bezbolestně!
 • Kineziotaping
  Tejp je pružná páska, která se nalepí přes problematické místo. Vnímám ho jako příjemnou oporu (která mě ale nenechá být pasivní) Tejp odlepí od sebe slepenou kůži, podkoží a svaly. Když po sobě totiž nemohou volně klouzat, tak to způsobuje bolesti. Někdo říká, že má smysl tejp aplikovat jen na 24 hodin. Moje osobní zkušenost je ta, že jsem ho měla až týden, dokud se neodlepil. Asi nevyřeší vaše problémy, ale jako podpůrná věc funguje skvěle. Tejp je nalepený za pár minut a nebude vás to stát žádnou závratnou částku. Nechte si ho ale určitě aplikovat od někoho, kdo tomu rozumí a použije kvalitní pásku, aby nedošlo k podráždění kůže.
 • Masáže
  Masáží je mnoho druhů a maséři jsou velmi rozdílní. Někteří prostě dělají všem naučenou sestavu hmatů, ať je trápí cokoliv. Někteří se zaměří opravdu na váš problém a jsou schopní vám pomoci. Víte, že masérem se stát po absolvování jednoho víkendového kurzu? Pokud tedy půjdete na masáž, dejte určitě na doporučení. Osobně vnímám masáže spíš jako skvělou preventivní hýčkací metodu.

Další metody asi primárně nevyzkoušíte kvůli zablokovaným zádům, ale dojde při nich k úžasnému uvolnění celého těla. Můžete se při nich na vlastní kůži přesvědčit o propojenosti mysli a těla, tj vlivu psychiky na naše tělo.

 • Přepis limbického otisku
  Tato metoda vám dá ochutnat pocit naprostého štěstí, radosti, lásky a přijetí. Je to pro někoho asi trochu moc ezo, ale pokud chcete vědět víc, věnovala jsem tomuto zážitku už před časem celý článek.
 • Kineziologie
  Metoda one brain. Úplně všechno, co nás potká, se zapisuje do mozku. Negativní myšlenky mění napětí v našich svalech.Terapeut provádí svalový test, kdy vám hýbe rukama a něco si u toho mumlá. 🙂 Odhalí tím stresové zážitky a díky tomu odstraní bloky v toku energie. Zní to komplikovaně, ale dají se tak řešit jakékoliv problémy. Já se tak zbavila ekzému například.
 • Faster EFT
  Tzv. „ťukání“, poklepávání na určité akupresurní body. Díky tomu se dokážete zbavit negativních emocí, vzteku, strachu, stresu nebo trémy. Nejlepší na této metodě je to, že si jí snadno můžete provádět sami na sobě kdykoliv a kdekoliv.

Ať už se s bolestí zad vypořádáte jakkoliv, držím vám palce! 🙂 A dejte mi vědět, co u vás funguje…

Alena Palasová
Jsem instruktorka pilates a jogy. Díky mým více než desetiletým zkušenostem se zdravým pohybem učím lidi vnímat své tělo a správně ho používat. S radostí je tak zbavuji nejen bolestí zad či kloubů. Mé klientky odcházejí z lekcí usměvavé a uvolněné, nabité energií a se zdravým sebevědomím. Více si o mě můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.