Kurz cvičení a masáží na válci

Novinka!

Krk a kostrč…co mají společného?

Trpíte bolestmi nebo napětím šíje a krku? Blokuje se vám často krční páteř? Jsou u vás bolesti hlavy na denním pořádku? 

Protahování a uvolňování krku vám přinese úlevu na pár minut, ale jinak se asi nic nezmění. Pokud se budete chtít výše zmíněných potíží zbavit trvale, je potřeba nejen zkrácené svaly protahovat, ale také zpevňovat svaly, které drží hlavu v napřímeném postavení. Kromě toho je potřeba zaměřit se na způsob, jak dýcháte, a také na pohyblivost hrudní páteře a postavení ramen a lopatek.

Kromě toho je moc fajn využít (auto)masáž k tomu, abychom změkčily zatuhlá místa a rozhýbaly jednotlivé vrstvy (svaly, fascie, podkoží) a ty mohly po sobě volně klouzat. Roller nebo masážní míček, případně tenisák, vám skvěle poslouží.

A přesto někdy ani tato péče úplně nestačí. Za potíže s krkem a hlavou někdy totiž může kostrč. Ano, je přesně na opačném konci páteře, ale oba konce spolu úzce souvisí.

Kostrč je…

Kostrč (lat. coccyx) tvoří zakončení páteře. Je to několik (3 – 5) srostlých obratlů a asi jste slyšely, že je to pozůstatek vývoje, takový zbytek ocásku. A možná jste i slyšely, že je vlastně k ničemu, zbytečná.

Kostrč

To ale není pravda… lidské tělo je tak dokonale zkonstruovaný systém, že žádná část tam určitě není navíc. Kostrč má svůj význam už jen proto, že se na ni upínají svaly pánevního dna.

Jak si zablokovat kostrč snadno a rychle?

Pádem na zadek

Ano, nejtypičtější příčina potíží s kostrčí je pád. Ale pozor, kostrč si můžete zablokovat i jinak… třeba:

Dlouhodobým nevhodným sezením

V tom bych řekla, že jsem bývala opravdový přeborník a kostrč jsem měla zablokovanou opakovaně i bez pádů

Jak byste sedět opravdu neměly? Takto:

Správně bychom měli sedět na sedacích hrbolech – tam, kde to zespodu nejvíc tlačí. (viz obrázek níže) V takovéto pozici je pánev v neutrálním postavení – tedy není ani podsazená, ani vysazená a páteř se může napřímit. Je to ideální sed pro celé tělo, ale bohužel tak nevydržíme sedět příliš dlouho, a proto tělo hledá úlevové pozice a po chvilce se zhroutí do sedu, kdy může „vypnout“ aktivitu mnoha svalů. Takový sed je pak často s podsazenou pánví a my zatěžujeme vahou celého trupu oblast kostrče, která na to není připravena.

Po posledním odblokování kostrče jsem přišla na to, že úplně nejhůř sedím v autě. S hodně podsazenou pánví a ještě se o oblast kostrče zapírám do sedadla, když mačkám pedály.

Změnila jsem nastavení sedadla, abych mohla sedět napřímená a zároveň dosáhla dobře na pedály. Sedadlo mám hodně zvednuté, abych seděla a nebyla v nějakém pololehu. Hlídám si, že sedím na sedacích hrbolech a ne za nimi.

Opakovanými nevhodnými pohyby

Výrazně jsem zablokování podporovala také cviky z pilatesu, kdy jdete ze sedu do lehu na zádech (a naopak). Proto je už teď cvičím jen výjimečně. Nechci tím říci, že to nesmíte nikdy cvičit. Většině z vás to nebude činit žádný problém.

Každý máme kostrč jinak tvarovanou i jinak dlouhou, a proto někomu tyto cviky vadí více, někomu méně. Pokud vám tedy tento pohyb nevyhovuje, nenuťte se do něj. Nic se neděje… Máme spoustu jiných cviků, které posilují břicho.

U porodu

Další situace, kdy se kostrč snadno zablokuje, je porod a doba krátce po něm, kdy je celá oblast pánve křehká a nestabilní. Nevhodným pohybem – třeba jen špatným šlápnutím se může kostrč (nebo SI skloubení nebo kyčle) snadno dostat z rovnováhy.

Naopak jsou ale i případy, kdy se porodem kostrč srovná. Tím, jak miminko prochází porodními cestami se kostrč „zasunutá dovnitř“ posune ven.

Jak poznáte, že máte zablokovanou kostrč?

Je velmi citlivá na dotek a máte hodně stažené svaly v jejím okolí. Zjistíte to tak, že si kostrč nahmatáte a prohmatáte i celé okolí. Nemělo by to bolet. Nebo si můžete např. obkročmo sednout na roller. Vadí nebo nevadí?

Kostrč může být vychýlená do strany – to pak poznáte i pohledem na hýžďovou rýhu, protože „zatáčí“ k jedné straně. Pokud se hýžďový rýha jakoby rozdvojuje, jedná se pravděpodobně o posun kostrče dovnitř těla.

Zablokovaná kostrč může působit, kromě již zmiňovaného zablokovaného krku, i další komplikace:

  • zácpa
  • nemožnost otěhotnět
  • bolestivá menstruace
  • bolest při sexu

Co s tím? 

Samy si neporadíte. Je potřeba nechat si kostrč odblokovat. Nutno říci, že to není nic příjemného, ale následná úleva vám těch pár minut úkonu určitě vynahradí! Kdo vám kostrč srovná? Fyzioterapeut nebo terapeut Dornovy metody plus.

Po odblokování je nutné 24h pokud možno nesedět, nebo sedět na polštářku, nebo dětském kruhu a také sedět na sedacích kostech a nepodsazovat u toho pánev. 

Poté určitě doporučuji cvičit pánevní dno, vyhýbat se asymetrickým pozicím nohou a hlídat si svůj sed.

Alena Vůjtová
Jsem instruktorka pilates a jogy. Díky mým více než desetiletým zkušenostem se zdravým pohybem učím lidi vnímat své tělo a správně ho používat. S radostí je tak zbavuji nejen bolestí zad či kloubů. Mé klientky odcházejí z lekcí usměvavé a uvolněné, nabité energií a se zdravým sebevědomím. Více si o mě můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.