Jóga a já aneb co jsem to za „jogína“?

Já vážně žádný „jogín“ nejsem…už od pohledu. Nemám vyhublou pavoučí postavu s dlouhýma nohama a rukama, a proto pokusy o některé pozice jsou předem odsouzeny k nezdaru. Dále neznám do detailů historii a filosofii jógy, přesné účinky ásan (pozic) na vnitřní orgány, ani sanskrtské názvy všech možných pozic. Očistné techniky nepoužívám, do Indie nejezdím a svého indického gurua nemám.:-)

Vím, že to, co z jógy znám je jen velmi malý zlomek vědění…že je přede mnou dlouhá cesta poznání, která nikde nekončí…

Přesto toužím s vámi sdílet své vidění jógy, protože mi opravdu učarovala. Vytvořila jsem pro vás Minikurz jógy s video lekcemi, který vám v nejbližších dnech nabídnu. Vedení lekcí jógy se věnuji tři roky, což je relativně krátká doba, ale věřím, že mám, co předat.

Než jsem ale k tomuto rozhodnutí došla, musela jsem překonat několik svých strachů a výzev.

  • 1
    Zezačátku pro mě bylo velmi těžké přijmout, že nemůžu obsáhnout všechno. Nedozvím se nikdy všechno, protože je toho nekonečné množství a spoustu věcí svou myslí vůbec nejsem schopná pochopit.

Když jsem absolvovala kurz instruktora jógy, hrozně mě štvalo, že se pořád zaobíráme filosofií a skoro vůbec necvičíme. Dnes, zpětně jsem za to nesmírně vděčná, protože ty teoretické informace bych sama nikde nenašla, zatímco pozice (ásany) najdete v tisících knih o józe. Vadilo mi, že se mě někdo ptá: „Co je to já? Odpověz!“ Vždycky jsem takové otázky ve škole nesnášela a teď to tady bylo znovu. Jenže jsem přišla na to, že mávnout nad tím rukou a shodit to pod stůl, je velmi snadné. Zkusit se nad tím opravdu zamyslet je to, co nás může někam posunout. Když nevíme nic sami o sobě, jak můžeme chtít vědět něco o okolním světě?

  • 2
    Asi největší oříšek, když jsem začínala vést lekce, pro mě bylo přijmout to, že nejsem dokonalá a nezacvičím všechny ásany. Necítit se špatně, když moji klienti zvládají, některé pozice lépe než já, je pro mě dodnes náročné. Musela jsem se naučit nesoupeřit a uvědomit si, že moji klienti se mnou nepřicházejí na lekce svádět souboj, ale vzájemně něco sdílet, inspirovat se…a také se zasmát.
  • 3
    A v neposlední řadě se snažím nehodnotit a neodsuzovat…ten to dělá tak a já tak. Není jedna správná cesta. Je jich přesně tolik, kolik je těch, co jógu praktikují. A každý, kdo jógu učí, najde své žáky, kteří potřebují přesně to, co on nabízí. Díky tomu jsem si uvědomila, že mám svou jedinečnou cestu. A vím, že se bude časem měnit a vyvíjet. V tento okamžik je taková, jakou vám jí předestírám, a věřím, že pro vás může být inspirací.

Jaké jsou mé lekce?

Vedu své lekce jógy se zaměřením na fyzické tělo a dech. V tom se vyznám, protože souhru pohybu a dechu používám už dlouho v lekcích pilates. Kladu důraz na zdánlivé detaily. Věřím, že moje lekce mohou mít přínos nejen pro jógové začátečníky, ale i pro všechny, kdo si nejsou jistí správným provedením ásan.

Z pilates jsem zvyklá na preciznost a přesné provedení cviků a pozic. To je to, co mi na mnoha lekcích jógy chybí. Často lektor řekne např. virabhadrasana a tečka. Občas vám řekne možné varianty a občas, proč tu danou ásanu děláte. Neřekne vám ale už, jak se tam přesně máte dostat, co máte cítit, jak je to správně a co je špatně.

Dlouhé výdrže v pozicích mě vždy nudily…říkala jsem si: „A co jako teď?“ Prostě jsem tam visela, jak se mi tam zrovna povedlo se zkroutit a přemýšlela, co budu dělat až hodina skončí. A nebavilo mě to. Postupně jsem zjistila, co v pozicích dělat a jak zaměstnat mysl, aby myšlenky nebloudily bůhví kde. A to je další věc, kterou toužím předat dál.

Zajímá mě udržitelnost ve cvičení jógy…Jak cvičit tak, aby to bylo pro tělo přínos a ne zátěž, i když budete cvičit pravidelně, nebo dokonce denně? Jak se nedostat do hypermobility a nevypěstovat si bolesti kolen a blokády páteře? Ve zkratce, je potřeba hodně vnímat své tělo a nehnat se za každou cenu do maximálního rozsahu pohybu.

Jaká je moje jóga, co se týče náročnosti? Asi tak někde uprostřed.:-) Mé lekce jsou o pohybu, ale takovém, který zvládne téměř každý. Při svých lekcích používám klasické ásany a lekce je prostě cvičení, fyzická aktivita, kdy se lehce zapotíte a posílíte a protáhnete svaly celého těla. Střídám pozice ve stoji, sedu i v leže. Důležitou součástí mých lekcí je i relaxace. Celou lekci trénujeme naše fyzické tělo a posledních 10 minut vždy věnuji „trénování“ mysli.

Věřím, že se mi podaří ukázat vám, jak smysluplné je cvičit (a žít) jógu.

Alena Palasová
Jsem instruktorka pilates a jogy. Díky mým více než desetiletým zkušenostem se zdravým pohybem učím lidi vnímat své tělo a správně ho používat. S radostí je tak zbavuji nejen bolestí zad či kloubů. Mé klientky odcházejí z lekcí usměvavé a uvolněné, nabité energií a se zdravým sebevědomím. Více si o mě můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.